Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

Societate comerciala platitoare de tva am cumparat o masina de la o alta societate comerciala neplatitoare de tva acum doresc sa vand aceasta masina unei persoane fizice cum facturez cu tva sau fara tva
Cu TVA.

Situatia este una asemanatoare cu taxarea inversa, in care TVA-ul este colectat de ultimul agent economic.
Nu o luati ca o situatie in care ati pune bani de la dv. pentru ca daca ati fi cumparat de la o firma platitoare de TVA, TVA-ul aferent pretului de achizitie l-ati fi platit de la bun inceput..., asa l-ati amanat.
Facturati cu TVA.

Codul Fiscal:
Art. 126. - (1) Din punct de vedere al taxei sunt operaţiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) operaţiunile care, în sensul art. 128-130, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plată;
b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi în România, în conformitate cu prevederile art. 132 şi 133;
c) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizată de o persoană impozabilă, astfel cum este definită la art. 127 alin. (1), acţionând ca atare;
d) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor să rezulte din una dintre activităţile economice prevăzute la art. 127 alin. (2);
Ana Muntianu, Consultant fiscal