Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificare Decret Lege 118/1990
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificare Decret Lege 118/1990

Buna seara! In data de 24.06.2020, a fost adoptat in Parlamentul Romaniei Proiectul de lege pentru completarea art. 5 din Decretul-lEGE nr. 118/1990.
Intrebare: Bunicii, cei din partea mamei, impreuna cu mama, au fost deportati in Baragan. Mama, care este in viata, beneficiaza de indemnizatie de deportat cf Decret Lege 118/1990. Eu sunt nascuta in 1973, in Baragan. Conform acestui proiect de lege as beneficia de 50% din valoarea indemnizatiei pe care o are mama la ora actuala sau numai in cazul in care mama nu ar mai fi in viata? Va multumesc!
cerveza123, în opinia mea, dacă mama dvs. a fost minoră la momentul deportării bunicilor, cel mai probabil că dvs. nu veți putea beneficia de indemnizație.
În orice caz, după promulgare, dacă va fi promulgată, vor fi necesare niște explicații, respectiv niște instructiuni pentru aplicarea unitara a prevederilor legii!
Totul este neclar!