avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificare Decret Lege 118/1990
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificare Decret Lege 118/1990

Buna seara! In data de 24.06.2020, a fost adoptat in Parlamentul Romaniei Proiectul de lege pentru completarea art. 5 din Decretul-lEGE nr. 118/1990.
Intrebare: Bunicii, cei din partea mamei, impreuna cu mama, au fost deportati in Baragan. Mama, care este in viata, beneficiaza de indemnizatie de deportat cf Decret Lege 118/1990. Eu sunt nascuta in 1973, in Baragan. Conform acestui proiect de lege as beneficia de 50% din valoarea indemnizatiei pe care o are mama la ora actuala sau numai in cazul in care mama nu ar mai fi in viata? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: junealina , utilizator 09:54, 29 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cerveza123, în opinia mea, dacă mama dvs. a fost minoră la momentul deportării bunicilor, cel mai probabil că dvs. nu veți putea beneficia de indemnizație.
În orice caz, după promulgare, dacă va fi promulgată, vor fi necesare niște explicații, respectiv niște instructiuni pentru aplicarea unitara a prevederilor legii!
Totul este neclar!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decret lege 118/1990 cerveza123 cerveza123 Buna seara! Mama beneficiaza de pensie potrivit decret lege 118/1990 (a fost deportata in Baragan). Eu si sora mea suntem nascute in Baragan. La randul ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 GABRIELA  MARIA CHIRCULESCU GABRIELA MARIA CHIRCULESCU Buna ziua. Mama mea a fost deportata in Baragan. Beneficiaza de prevederile DL. 118. Am introdus actiune doar pentru daunele morale suferite in perioada ... (vezi toată discuția)
Urmasii d-l 118/1990 si lg 189/2000 sunt scutite de impozit selicutza selicutza Urmasii Decretului - Lege nr. 118/1990 si Legii nr. 189/2000 sunt scutiti de la plata imozitului pe cladiri si teren. Ma refer la sotii/sotiile beneficiarilor ... (vezi toată discuția)