Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Organizare activitate casierie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Organizare activitate casierie

Buna ziua,

In legatura cu casieria asociatiei, am citit si legea, m-am uitat si aici pe forum dar nu am gasit un raspuns clar cu privire la organizarea activitati casieriei asociatiei. Va rog sa ma ajutati cu rapsunsuri la urmatoarele intrebari:
1. Este obligatorie amenajarea unui spatiu dedicat casieriei in exclusivitate pe premisele asociatiei de proprietari sau se poate face si in alta parte (suntem un bloc mic cu 14 apartamente, nu avem spatiu care poate fi repartizat pentru acest scop)?
2. Se pot organiza tranzactiile aferente activitatii de casierie prin intermediul platilor online (avand in vedere situatia de la intrebarea 1)?
3. Daca raspunsul la intrebarea 2 este "da", se pot face platile online de catre alte persoane in numele proprietarilor care nu au un cont bancar? Echivalentul chitantei emise de casier fiind, in acest caz, extrasul bancar ..
Multumesc frumos!
In mod normal asa ar trebui, ca fiecare bloc sa aiba un spatiu special destinat, asigurat etc. Din pacate, nu peste tot se pot asigura astfel de spatii, la blocurile nou construite cel mai frecevent.
Sigur ca se pot face plati electronice. Direct in contul asociatiei sau folosind platforma online cu cardul. La transfer bancar se poate plati si pentru alt proprietar, important este sa se specifice numele si apartamentul pentru care se face plata.
Noi, avem situatii de multe blocuri la care toata lumea plateste exclusiv online si nu mai este nevoie de casierie cu numerar dar si blocuri unde nu este posibil din motive diverse: nu stim, nu putem, nu vrem, vreau eu sa vad ca am platit etc. In general, persoanele mai in varsta sunt mai reticente la astfel de activitati.
Problema achitarii obligatiilor lunare de intretinere se convine de catre membri asociatiei de proprietari functie de fiecare situatie particulara
Daca in imobilul de locuit in comun nu exista spatii care sa poata fi amenajate drept sediul asociatiei de proprietari,platile se pot realiza prin contul bancar al asociatiei de proprietari
Nu este necesar ca fiecare locatar sa detina deschis cont bancar
Locatarii pot achita obligatiile lunare de intretinere prin mandat postal cu confirmare de primire pe numele asociatiei de proprietari