Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot lua concediu pre-post natal /indemnizatie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot lua concediu pre-post natal /indemnizatie?

Buna ziua, in data de 24 iunie mi s-a incheiat somajul. La acea data eram insarcinata deja in 4 saptamani. Data prezumtiva a nasterii ar fi undeva pe 26 februarie 2021. Am gasit un articol in care este stipulat faptul daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat as beneficia chiar si de concediu pre-post natal platit de cas si ulterior de indemnizatie. Acestea sunt nelamuririle mele, apreciez daca m-ar putea lumina cineva in legatura cu ele.
OUG 158/2005
art.23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină și lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizație de maternitate.

(2) De aceleași drepturi beneficiază și femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1), dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calității de asigurat. Faptul că pierderea calității de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedește cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilații acestora, iar indemnizația se achită din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate unde medicul de familie al asiguratului are încheiată convenție.
.....

Prin urmare, beneficiaza de concediul de maternitate - pre si postnatal - si femeile care si-au pierdut calitatea de asigurat (din motive neimputabile lor), daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat.
Voi beneficia chiar daca ulterior voi fi inregistrata ca asigurat pentru ca sunt insarcinata?

Cornel Vasile a scris:

OUG 158/2005
art.23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină și lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizație de maternitate.

(2) De aceleași drepturi beneficiază și femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1), dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calității de asigurat. Faptul că pierderea calității de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedește cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilații acestora, iar indemnizația se achită din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate unde medicul de familie al asiguratului are încheiată convenție.
.....

Prin urmare, beneficiaza de concediul de maternitate - pre si postnatal - si femeile care si-au pierdut calitatea de asigurat (din motive neimputabile lor), daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat.

Data prezumtiva a nasterii ar fi undeva pe 26 februarie 2021.

Perioada eligibila pentru CCC : martie 2019 - februarie 2021

Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

In perioada sus mentionata aveti minim 12 luni in care ati realizat astfel de venituri ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da am
Cornel Vasile a scris:

Data prezumtiva a nasterii ar fi undeva pe 26 februarie 2021.

Perioada eligibila pentru CCC : martie 2019 - februarie 2021

Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

In perioada sus mentionata aveti minim 12 luni in care ati realizat astfel de venituri ?

In acest caz, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.