avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara! Primesc indemnizatie creștere copil daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara! Primesc indemnizatie creștere copil daca am lucrat ...

Buna seara!
Primesc indemnizatie creștere copil daca am lucrat până in 5 iulie 2020?
Precizez ca urmeaza sa nasc in 5 noiembrie 2021!
Unde trebuie sa ma adresez pentru demersuri?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:17, 29 Mai 2021
decembrie 2019 - noiembrie 2021 este perioada eligibila pentru CCC

decembrie 2019 - iulie 2020 perioada luata in calcul ... 8 luni

In speta, nu veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Mai 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot lua concediu pre-post natal /indemnizatie? Alex.b Alex.b Buna ziua, in data de 24 iunie mi s-a incheiat somajul. La acea data eram insarcinata deja in 4 saptamani. Data prezumtiva a nasterii ar fi undeva pe 26 ... (vezi toată discuția)
Buna seara! tidna1-mofsyt-Gywhyk tidna1-mofsyt-Gywhyk As dori sa știu cum se calculează indemnizația pentru creșterea copilului deci eu am lucrat in 2017 din luna a 6a pana in luna a 9 apoi am făcut pauza in ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! Da bogdanzzz@yahoo.com Da bogdanzzz@yahoo.com Ași avea si eu o întrebare dacă se poate să-mi răspundeți sunt angajata din data 27 iulie 2019 si bebe ar trebui sa vina pe 16 iulie 2020, beneficiez de ... (vezi toată discuția)