Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara! Primesc indemnizatie creștere copil daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara! Primesc indemnizatie creștere copil daca am lucrat ...

Buna seara!
Primesc indemnizatie creștere copil daca am lucrat până in 5 iulie 2020?
Precizez ca urmeaza sa nasc in 5 noiembrie 2021!
Unde trebuie sa ma adresez pentru demersuri?
Mulțumesc!
decembrie 2019 - noiembrie 2021 este perioada eligibila pentru CCC

decembrie 2019 - iulie 2020 perioada luata in calcul ... 8 luni

In speta, nu veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
Cornel Vasile, Consilier juridic