Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare la locul de munca ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare la locul de munca ?

Lucrez intr un magazin din mall.Aceasta firma care detine acest brand are cate 2 magazine deshise in fiecare mall din Bucuresti. S a marit salariul la toti vanzatorii,asistentii manageri si managerii de magazin cu 1 singura exceptie ,mie care sunt asistent manager si colegei mele care are aceeasi functie dar lucreaza pe cealalta tura(lucram in aceelasi magazin).Cand am cerut explicatii nu mi s a dat 1 raspuns clar si logic,raspunsul primit a fost "de aia".Este asta discriminare ?deci la toate magazinele indiferent de functie salariul s a marit cu exceptia mea si a colegei mele.Mentionez ca celorlalte colege ale noastre(suntem 4 in magazin+managera) li s a marit salariul ,colegele noastre avand si mai putine responsabilitati deoarece au 1 functie mai mica si managerei de asemenea ii s a marit.Este normal acest lucru?
Dani1993, utilizator
Decizia nr. 1017 din 5 martie 2018 pronunțată de Curtea de Apel București
[ link extern ]

Puteti sesiza Inspectia Muncii si/sau CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii pentru discriminare.