Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rate leasing auto neachitate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rate leasing auto neachitate

nu am platit 2rate .dosarul este trimis la o firma de recuperatori.Se poate ajunge la o intelegere cu aceasta firma.Mai am 7 rate de platit
Daca societatea de leasing a angajat o societate de recuperare a debitelor inseamna ca a reziliat deja contractul cu dvs in mod unilateral.
Curios este faptul ca nu ati fost notificat ori somat. In mod normal firma de leasing ar fi trebuit sa va notifice, sa va informeze despre existenta unor restante in plata ratelor de leasing.
In rest, firma a procedat corect daca avem in vedere prevederile art. 15 din Ordonanta referitoare la societatile de leasing si operatiunile de leasing care stipuleaza ca daca utilizatorul nu-si executa obligatia de plata a ratelor de leasing timp de doua luni consecutive atunci finantatorul poate rezilia contractul de leasing.
In aceasta situatie utilizatorul este obligat sa restituie bunul finantat, sa plateasca ratele restante si eventualele penalitati.
In concluzie, nu cred ca se mai poate face nimic.
Ba se poate. Discuta cu firma de leasind si eventual plateste macar o rata, pe vremuri de criza ei sunt mai intelegatori ca inainte!
Ce sa se mai poata? Daca dosarul a fost trimis unei firme de recuperare debite inseamna ca leasingul a fost reziliat unilateral pentru neplata!!
Lucrez de doi ani cu firme de leasing si niciodata un contract reziliat pentru neplata nu a mai fost repus in drepturi.
Rezilierea este o masura extrema si, mai ales, este ultima.
Singurul lucru care se mai poate este ca dl. Hagiu sa plateasca restantele si penalizarile aferente.
Pentru ca sunt interesat in domeniu, rog totusi, in situatia in care firma accepta reluarea platii ratelor din contract dupa reziliere sa-mi comunicati numele firmei.
nu vreau sa intru in polemici, dar eu vorbesc din din experienta, nu din ce am visat noaptea! Iar aceasta inseamna colaborare cu 90% din societatile de leasing!