Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatorie intre rude indepartate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatorie intre rude indepartate

Am o singura intrebare. Este posibila casatoria dintre doua persoane ai caror strabunicii au fost frati, avand in vedere ca persoanele poarta acelas nume. Ce grad de rudenie este intre ei. Multumesc anticipat!
Verisori de gradul III biserica accepta si statul la fel, ba mai mult statul accepta de la gradul II.
Ideea e ca am gasit ceva:
Art. 274. -
(1) Este interzisa incheierea casatoriei intre rudele in linie dreapta, precum si intre cele in linie colaterala pana la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, casatoria intre rudele in linie colaterala de gradul al patrulea poate fi autorizata de instanta de tutela in a carei circumscriptie isi are domiciliul cel care cere incuviintarea. Instanta se va putea pronunta pe baza unui aviz medical special dat in acest sens.
Si inca ceva:
Anexa 1 la Decizia nr. 2/2000
Gruparea rudelor până la gradul al patrulea inclusiv
După gradul de rudenie, rudele se grupează astfel:
- rude de gradul întâi:
părinţi (linie dreapta ascendentă);
copii*) (linie descendentă)
- rude de gradul al doilea:
bunici (linie dreaptă ascendentă);
nepoţi (linie dreaptă descendentă);
fraţi/surori (linie colaterală);
- rude de gradul al treilea:
străbunici (linie dreaptă ascendentă);
stranepoţi (linie dreaptă descendentă);
nepoţi de frate/soră (linie colatrală);
unchi/mătuşi (linie colaterală);
- rude de gradul al patrulea:
stră-străbunici (linie dreaptă ascendentă);
stră-strănepoti (linie dreaptă descendentă);
copii ai nepoţilor de frate/soră (linie colaterală);
veri primari (linie colaterală).
Interzicerea casatoriei intre rude Art. 274
(1) Este interzisa incheierea casatoriei intre rudele in linie dreapta, precum si intre cele in linie colaterala pana la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, casatoria intre rudele in linie colaterala de gradul al patrulea poate fi autorizata de instanta de tutela in a carei circumscriptie isi are domiciliul cel care cere incuviintarea. Instanta se va putea pronunta pe baza unui aviz medical special dat in acest sens.
In opinia mea, cei doi nu au vreun impediment, calculul gradelor de rudenie se stabileste dupa nr nasterilor urcand pana la ascendentul comun si coborand pana la cealalta ruda.. ati fi de gradul 8.
Uitati-va si pe ce ati scris.. daca verii primari sunt rude de gradul 4..pana la ramurica dvs mai sunt destule grade.