Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua.Am castigat procesul cu firma care imi datora 3132lei as dori sa stiu daca o execut acum cat dureaza ,care este costul executari,si dobanda penalizatoare.
Trebuie ca titlul executoriu sa devina irevocabil ( sa nu mai fie atacabil). Se va solicita legalizarea titlului si investirea cu formula executorie daca este o hotarare judecatoreasca, daca este un instrument de plata (Bo sau CEC) el este deja investit si trebuie sa-l ridicati din dosar.
Faceti cerere de executare, atasati titlul executoriu in original, platiti doua taxe de timbru de 4 si de 10 lei, plus timbru judiciare de 0,6 lei si mergeti la executor.
Acesta va solicita incuviintarea pentru executare silita, putand apoi sa faca poprirea conturilor si alte acte pentru recuperarea debitului.
In legatura cu onorariul il negociati cu executorul. Il suporati dvs si va fi recuperat de la debitor. In legatura cu dobanzile acestea pot fi recuperate numai daca au fost aprobate de instanta.
Nu exista un timp limita de executare O executare poate dura o luna sau ani. Daca debitorul nu are bunuri nu puteti face mai nimic. Cel mai usor este sa solicitati unui executor judecatoresc poprirea veniturilor/ conturilor debitorului Este cea mai rapida cale.
Este vorba de un litigiu de munca? Daca da, nu este necesara investire sentintei cu titlu executoriu, ci doar legalizarea acesteia. Va pot da lamuriri daca la randul dvs imi dati detalii!