avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Metodologia Bacalaureat 2020
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Metodologia Bacalaureat 2020

Buna ziua!
Am intalnit cazuri in care "M E T O D O L O G I A
de organizare şi desfăşurare a examenului de bacalaureat" nu este respectata.
Mai exact:
Art. 73 - (1) Pentru lucrările care au primit iniţial note cuprinse între 4,50 – 4,99,
inclusiv notele de 4,50 şi 4,99, sau o notă cel puţin egală cu 9,50, nota definitivă este
nota acordată de către comisia de contestaţii.
(2) Pentru lucrările care au primit iniţial, la comisia din centrul zonal de evaluare,
alte note decât cele menţionate la aliniatul (1), nota definitivă este nota acordată de
comisia judeţeană de contestaţii/a municipiului Bucureşti, dacă între nota iniţială şi
nota acordată la contestaţii se constată o diferenţă de cel puţin 0,50 puncte. Dacă
diferenţa dintre cele două note este mai mică de 0,50 puncte, nota definitivă este nota
iniţială, acordată de comisia din centrul zonal de evaluare.
(3) Nota definitivă, acordată în conformitate cu procedura menţionată la alin. (1) şi
(2), nu mai poate fi modificată şi reprezintă nota obţinută de candidat la proba
respectivă.
(4) Comisiile de bacalaureat din centrele de examen operează în catalogul electronic
schimbările care se impun după aflarea rezultatelor la contestaţii, recalculează, după
caz, media generală de bacalaureat şi rectifică în mod corespunzător rezultatul
examenului.
(5) Rezultatele la contestaţii se comunică celor în drept prin afişare la avizierul
centrului de examen, conform calendarului.

In urma contestatiilor un elev a obtinut cu 0.45 puncte mai putin la materia contestata. Conform metodologiei, nota finala trebuia sa fie nota initiala pentru ca nu a fost o diferenta mai mare de 0.5 puncte. La completarea Diplomei de Bacalaureat i-a fost trecuta nota obtinuta in urma contestatiei.
Va rog sa imi spuneti cui ar trebui sa se adreseze pentru rezolvarea acestei probleme (instantelor de judecata, colegiului sau ministerului)
Ultima modificare: Marți, 7 Iulie 2020
jackiss, utilizator

Alte discuții în legătură

Metodologie examen bacalaureat Livia Costescu Livia Costescu Fiul meu a dat bacalaureatul anul acesta, a luat note de trecere la toate probele, dar a picat din cauza unui profesor neatent sau incompetent care a corectat ... (vezi toată discuția)
Contestatii admitere barou sesiunea noiembrie 2010 denissa_cristian denissa_cristian Buna ziua! Am sustinut examenul de admitere in barou in sesiunea din luna aceasta , si din motive obiective trebuie sa parasesc tara peste o saptamana .In ... (vezi toată discuția)
Contestatie bac tudor92 tudor92 Va salut!In urma rezultatelor dupa contestatiile de la bac am avut o discutie cu tatal meu.Acesta sustine ca, conform principiilor de drept, nu se poate acorda ... (vezi toată discuția)