Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de uzufruct

Buna ziua,
In cazul cedarii unui uzufruct constituit pe numele unuia dintre soti al unui bun dobandit in timpul casatoriei, uzufructul de asemenea constituit in timpul casatoriei, in cazul cedarii acestuia nudei proprietati este nevoie de semnatura sotului uzufructuarului? Multumesc anticipat!
nu, nu e nevoie de acordul sotului uzufructuarului, nu e un drept comun.
gi-jane2, moderator
Bună ziua, având în vedere că bunul este comun în devălmășie este nevoie de semnătura soțului!
Eu nu sunt sigură că am înțeles întrebarea. Sau, mai exact, întrebarea dvs. este primitoare de mai multe înțelesuri.
Și, probabil, din această pricină, ați primit două răspunsuri care se contrazic.
Încercați să rescrieți intrebarea. (sau, mai degrabă, povestea/situația de fapt, cu mai multe cuvinte).

Spuneați că soții au un „bun dobândit în timpul căsătoriei”... (casă, să zicem)
Și unul dintre soți are, totodată, un drept de uzufruct asupra acestui bun (casă )!?
Uzufruct constituit de către cine? De către el însuși ... în calitate de codevălmaș asupra bunului (casei)!?
Juridic, îmi dă ... „cu virgulă”. (Nimeni nu poate exercita uzufructul asupra lucrului pe care îl are în proprietate).

Sau suntem în situația în care un terț, Z, a constituit un drept de uzufruct în favoarea unuia dintre soți (soții fijnd X și Y) ...?

Și acum, cine și ce vrea să facă, mai exact, și în favoarea cui? (ce vrea să însemne expresia „cedării acestuia nudei proprietăți?”).
romascanu, moderator

Buna ziua, si multunesc frumos pt raspuns.
Situatia este in felul urmator. Cei 2 soti au cumparat un imobil in timpul casatoriei pt fiul lor, si neavand incredere in acesta la momentul respectiv au hotarat sa dezmembreze proprietatea, sotia avand uzufructul iar fiul nuda proprietate. Acum se pune problema cedarii uzufructului catre fiul acestuia (nuda proprietate) pt intregirea proprietatii, dar sotia nu mai este in relatii bune cu sotul, s-au despartit dar nu au facut nici partajul si nici nu au introdus divort. Acesta este si motivul pt care am pus intrebarea, daca uzufructarul va dori sa cedeze uzufructul catre nuda proprietate, este nevoie de semnatura sotului? Multumesc frumos!

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Eu nu sunt sigură că am înțeles întrebarea. Sau, mai exact, întrebarea dvs. este primitoare de mai multe înțelesuri.
Și, probabil, din această pricină, ați primit două răspunsuri care se contrazic.
Încercați să rescrieți intrebarea. (sau, mai degrabă, povestea/situația de fapt, cu mai multe cuvinte).

Spuneați că soții au un „bun dobândit în timpul căsătoriei”... (casă, să zicem)
Și unul dintre soți are, totodată, un drept de uzufruct asupra acestui bun (casă )!?
Uzufruct constituit de către cine? De către el însuși ... în calitate de codevălmaș asupra bunului (casei)!?
Juridic, îmi dă ... „cu virgulă”. (Nimeni nu poate exercita uzufructul asupra lucrului pe care îl are în proprietate).

Sau suntem în situația în care un terț, Z, a constituit un drept de uzufruct în favoarea unuia dintre soți (soții fijnd X și Y) ...?

Și acum, cine și ce vrea să facă, mai exact, și în favoarea cui? (ce vrea să însemne expresia „cedării acestuia nudei proprietăți?”).

Au cumparat cu banii lor pe numele fiului si i s-a constituit drept de uzufruct sotiei ? adica mamei ? Nu e nevoie de acordul sotului, el nefiind in ecuatie.
Au cumparat pe numele lor si apoi au vandut fiului si mama si-a pastrat drept de uzufruct ?
Sau i l-a dat fiul ulterior ?