Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Calitate de intimat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Calitate de intimat

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat/ opinie pentru urmatoarea intrebare: am facut o plangere la politie in urma cu un an pentru ca am fost amenintat in trafic cu un pistol de catre un alt participant la trafic, iar in urma verificarii dosarului pe portalul instantelor de judecata am sesizat ca atat eu cat si persoana pe care am reclamat-0 avem calitatea de intimat. Materie Penal, Obiect confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP), Stadiul Procesual Fond. Imi puteti spune ce reprezinta calitatea mea de intimat si daca trebuie sa ma prezint la instanta in prezenta unui avocat ? Eu am depus plangerea ca si parte vatamata la sectia de politie si nu inteleg de ce am aceeasi calitate ca si persoana pe care am reclamat-o. Va multumesc !
Pentru ca petent este parchetul, avand in vedere ca procurorul a propus solutia de renuntare la urmarirea penala.
Daca nu sunteti de acord cu aceasta solutie si doriti continuarea cercetarii penale, mergeti la termenul stabilit si sustineti-va cauza.
Aceasta solutie propusa de procuror se supune confirmarii judecatorului de camera preliminara si se dispune atunci cand apreciaza ca nu exista interes public in urmarirea persoanei acuzate.

Duca Oana a scris:

Pentru ca petent este parchetul, avand in vedere ca procurorul a propus solutia de renuntare la urmarirea penala.
Daca nu sunteti de acord cu aceasta solutie si doriti continuarea cercetarii penale, mergeti la termenul stabilit si sustineti-va cauza.
Aceasta solutie propusa de procuror se supune confirmarii judecatorului de camera preliminara si se dispune atunci cand apreciaza ca nu exista interes public in urmarirea persoanei acuzate.

Multumesc pentru raspuns ! Am crezut ca avem aceeasi calitate in dosar pentru ca m-am gandit ca persoana reclamata de mine a facut si ea la randul ei plangere impotriva mea sustinand ca a scos pistolul de tip air soft sa se apere dupa o sicanare in trafic. Eu doar sm coborat din masina sa il intreb ce are sotiia fiind pe scaunul din dreapta si el injura, masinile noastre riscand sa se loveasca am oprit. Politistul care reprezinta sectia de politie unde am depus eu reclamatia a sustinut ca pistolul a fost confiscat iar persoana respectiva a sustinut ca l-a indreptat spre capul meu de la geamul masinii personale strigand ca ma impusca ca sa se apere..
Nu. In momentul in care se propune o atare solutie, toate partile din dosar devin intimati.

Duca Oana a scris:

Nu. In momentul in care se propune o atare solutie, toate partile din dosar devin intimati.

Va multumesc pentru raspunsul prompt !