Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu se gasesc actele pt pamantul bunicilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu se gasesc actele pt pamantul bunicilor

Buna ziua,

Bunicul meu a murit acum cativa ani, bunica traieste. Ne-am apucat sa strangem actele sa facem successiunea dupa bunicul si am aflat de curand ca nu se gasesc actele pe tot pamantul lor la primarie. De fapt, dupa retrocedarea pamantului de prin anii 1990, primarul de atunci i-a spus bunicului ca nu vrea sa ii treaca tot pamantul si asa a ramas. Am cautat si in registrul agricol, cadastru, arhivele nationale si judetene etc.

Ati avea vreo idee cum am putea sa initiam cautarea pamantului pierdut?

Va multumesc mult pt orice sfat,
Emilia
Buna seara,
Pai daca nu ati formulat atunci cerere de retrocedare ce acte sa aveti?
Buna ziua domnule Kiritescu,

Va multumesc pt raspuns, Bunicul a facut numeroase cereri la primarul de atunci si a fost ignorat. Bunicul a avut 6ha, i-au trecut 3ha de pamant dar nu si pe celelate 3ha de pamant agricol. Ati avea vreun sfat?

Emilia