Forum Discuţii juridice Executare silită Executare bunuri mobile conditii
Discuție deschisă în Executare silită

Executare bunuri mobile conditii

buna ziua
Am si eu o intrebare .:
As dori sa înmatriculez o mașină pe numele meu insa am câteva datorii către doua firme de recuperări creanțe care mi au pus și o poprire pe conturi
As dorii sa stiu daca cumva executarea silita se poate pune și pe bunurile mobile respectiv madina daca o înmatriculez pe numele meu!
Menționez ca datoriile sunt către firme de recuperări in urma unei datorii către Telekom si una catre Providrnt
Sumele nu depășesc 3000 lei!
Stiu ca nu voi putea scoate certificatul fiscal daca nu plătesc datoriile ulterior înmatriculării insa as dori sa știu dacă exista riscul sa mi se pună vreun sechestru pe masina sau asta e doar in cazul băncilor?
Multumesc
Bineinteles ca puteti fi executat si cu privire la bunurile mobile respectiv autoturism, indiferent cine este creditorul si chiar daca aveti in paralel si alte modalitati de executare demarate (poprire). CHiar daca datoria este intr-un cuantum mic, vi se poate vinde la licitatie masina si diferenta ramasa dupa acoperirea datoriei din vanzarea auto vi se restiuie.
Nu aveti treaba cu certificatul fiscal. Pe acela il puteti scoate. certificatul fiscal atesta ca nu aveti datorii bugetare.

In rest, se poate pune sechestru pe autoturism si poate fi supus executarii silite.
Va mulțumesc pt raspuns
Pot sa completez cu inca o intrebare?
Daca doar as scoate numere provizorii pe nume meu si ulterior as transcrie masina pe numele iubitei se aplica acelasi lucru?
Masina apate undeva pe numele meu pt a putea fi executata daca doar scot nr provizorii?

Company Advising a scris:

Nu aveti treaba cu certificatul fiscal. Pe acela il puteti scoate. certificatul fiscal atesta ca nu aveti datorii bugetare.

In rest, se poate pune sechestru pe autoturism si poate fi supus executarii silite.