Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Izolare
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Izolare

M-au trimis in izolare acasa, vineri se termina cele 14 zile, de luni ar trebui sa incep serviciul. Este legal sa imi ceara test covid la reîntoarcere? Eu nu am bani să plătesc testul.
Eu consider ca este normal sa va testeze angajatorul pe cheltuiala sa.
Nu ati fost deloc testat pana in întrați la izolare?
Cand am intrat in izolare nuci nu era obligatoriu să intru în izolare. Curtea constitutionala anulare dinainte de data de 3 iunie. AM HOTARAT SA NU MA DUC INCA LA SETVICI DESO AU TRECUT CELE 14 ZILE, DAR cred ca problema ramane si dupa data de 23 iunue.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Eu consider ca este normal sa va testeze angajatorul pe cheltuiala sa.
Nu ati fost deloc testat pana in întrați la izolare?

Greseli de ortografie, 23 iulie, etc. Nu am fost testată nici înainte de a intra on izolarea la care mi-am dat acceptul ca tâmpita, ca sa imi fac probleme acum la întoarcere din cauza concediului medical de carantina si a conditionarii intoarcerii mele la servici.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Eu consider ca este normal sa va testeze angajatorul pe cheltuiala sa.
Nu ati fost deloc testat pana in întrați la izolare?

goplanet, utilizator
Chiar dacă v-ati izolat fara testare v-ati si protejat in același timp daca nu erați pozitiv.
Eu rămân la.parerea ca angajatorul trebuie sa va testeze pe cheltuiala lui.
Adresați o cerere scrisa către angajator daca nu va intelegeti si apoi puteti deschide proces.

Daca nu respectați izolarea si infectati pe alții la.serviciu savarseati o infracțiune.
Eu am stat on casa închisă, nu am probleme de izolare, daca s-ar putea sa nu mai vad oameni până la finalul vieții ar fi bine. Ideea este ca in orășel la mine nu mai face nuci o clinică particulară testul, iar protocolul institutului național de sănătate nu prevede testarea decat a contactelor asimptomatici. Am descărcat de pe net regulile. Deci dacă nu au simptome nici dacă ești contact cu cineva statul nu baga bani in tine, doar dacă ai temperatura, rusești, le arăți rusu în gat ceva.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Chiar dacă v-ati izolat fara testare v-ati si protejat in același timp daca nu erați pozitiv.
Eu rămân la.parerea ca angajatorul trebuie sa va testeze pe cheltuiala lui.
Adresați o cerere scrisa către angajator daca nu va intelegeti si apoi puteti deschide proces.

Daca nu respectați izolarea si infectati pe alții la.serviciu savarseati o infracțiune.