Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit dividende

As dori sa va intreb cat la suta este impozitul de dividende la o microintreprindere? Si daca firma s-a infiintat in luna aceasta si are si activitate plateste imp forfetar pe anul 2009?
Dividendele se impoziteaza cu o cota de 16% cand beneficiarii dividendelor sunt persoane fizice rezidente (art.39, lit.a).
Impozitul forfetar il veti plati pentru perioada in care ati avut activitate in acest an, in cazul in care prin aplicarea cotei de 3% asupra veniturilor realizate acest impozit va fi mai mic decat impozitul minimal (forfetar)
Va multumesc pentru raspunsul rapid! Si in cazul in care persoana este nerezident ?
-cota de impozitare este de 16 %, cand beneficiarii dividendelor sunt persoane fizice sau juridice nerezidente(art.115, lit.a).
-cota de impozitare este de 10% cand beneficiarii dividendelor sunt persoane juridice romane (art.36 alin(2) din Titlul II din Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare). O zi linistita !
ai incurcat putin in al doilea raspuns.16% pt.pers.rezidente si 10% pt.nerezidente
Va multumesc pentru raspunsuri, pentru ajutor