Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit dividende

As dori sa va intreb cat la suta este impozitul de dividende la o microintreprindere? Si daca firma s-a infiintat in luna aceasta si are si activitate plateste imp forfetar pe anul 2009?
Am si eu o intrebare in legatura cu acest subiect.Se poate amana repartizarea profitului la dividende si alte locatii de pe 2008 (sold cont creditor 117) in 2010 sau este obligatoriu pana la sfarsitul anului si totodata plata impozitului pe dividende. Asociatii nu ar dorii sa-l repartizez. Va multumesc
inteleg ca e vorba de un profit net al anului 2008, nerepartizat in 2008 si care se doreste a ramine nerepartizat si in 2009.
Se poate, sigur, lasa nerepartizat si la 2009, si va actiona astfel ca o sursa de finantare pentru anul 2010
Profitul poate fi lasat nerepartizat la incheierea exercitiului financiar daca actionarii/asociatii decid acest lucru si nu exista legislatie care sa impuna un termen privind repartizarea acestuia.
repet...NU e forfetar...e minim...si NU se poate aplica in 2009...mai ales daca societatea este infiintata in cursul anului 2009!!!...cat despre cota pentru dividende...s-a spus tot ce era de spus