Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salariile administrator președinte, cenzor comitet ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salariile administrator președinte, cenzor comitet executiv

As dori sa ies din asociația de proprietari că membru cu toate că dețin un apart.in bloc cum as putea sa fac acest lucru?
As dori sa știu dacă ies ca membru din Asociația de Proprietari mai sunt obligat să plătesc salariile la Administrator, presedinte cenzor, comitet executiv in continuare???
Daca nu mai sunt membru în asociația de proprietari mai sunt obligat să plătesc amenzile primite pe întreaga asociație de proprietari??
Cheltuieli de judecată cum vin repartizate la lista de plată pe apart.sau pe cotă parte indiviză???

In caz că femeia de serviciu nu se prezintă să facă curățenie în bloc, mai sunt obligat să ii plătesc salariul???
In caz că sunt inundat de pe coloana conducte și am făcut cerere asociației de proprietari și nu ii interesează și nu răspund cererilor ce să fac?
CRS defence, utilizator
Legiuitorul a prevazut dreptul in favoarea proprietarului daca incheie sau nu acord de asociere cu asociatia de proprietari pentru a obtine calitatea si drepturile aferente calitatii de membru proprietar
Conform disp L nr 196/2018,toti locatarii din imobil -indiferent daca sunt sau nu membrii proprietari detin obligatia legala,ca lunar sa achite integral cote parti comune care acopera inclusiv indemnizatii si retributii personal angajat cu raport juridic
Daca in lista de inttetinere lunara este inclus si indemnizatie femeie de serviciu va revine obligatia sa achitati integral suma consemnata in lista
Daca sunteti inundat de la instalatia parte comuna,initial sesizati presedintele de asociatie
Daca nu solutionati amiabil,notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia respectarii disp L nr 196/2018 si asigurarea starii tehnice a condominiului-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata
@CRS defence,
Daca v-ati face ceva timp sa cititi prev. L 196/2018, v-ati fi lamurit.
Mergeti la sediul as. de proprietari si ii informati ca incepand cu data de ... renuntati la calitatea de membru al asociatiei de proprietari (doar daca acum, chiar sunteti membru cu drepturi depline, da?)
Asa cum a specificat si @ynocentta mai sus, prin renuntarea la calitatea de membru al as. prop. nu o sa mai puteti sa alegeti si sa fiti ales in structura de conducere a as. prop., nu o sa mai aveti posibilitatea sa votati in AG a membrilor, in schimb o sa vi se repartizeze toate costurile prevazute de legislatia in vigoare.
Mai pe scurt, nu rezolvati nimic din cele propuse.
Mult succes!
Eu doresc sa știu concret aceasta informație ... Nu am experiență suficientă...
Nu am semnat nimic doar după ce am cumpărat apartamentul am fost trecut cu numele la cheltuieli de bloc.Dar nu am semnat nici un contract.
Întrebarea este dacă poliția locală aplică amenzii dar și cheltuieli de judecată pt procesele care le deschid privind contestatia listelor de plată...
Eu am obligația să plătesc amenzile și cheltuieli de judecată a asociației de proprietari daca nu am semnat nici un contract de asociere cu ei?????

Adam Grecu a scris:

@CRS defence,
Daca v-ati face ceva timp sa cititi prev. L 196/2018, v-ati fi lamurit.
Mergeti la sediul as. de proprietari si ii informati ca incepand cu data de ... renuntati la calitatea de membru al asociatiei de proprietari (doar daca acum, chiar sunteti membru cu drepturi depline, da?)
Asa cum a specificat si @ynocentta mai sus, prin renuntarea la calitatea de membru al as. prop. nu o sa mai puteti sa alegeti si sa fiti ales in structura de conducere a as. prop., nu o sa mai aveti posibilitatea sa votati in AG a membrilor, in schimb o sa vi se repartizeze toate costurile prevazute de legislatia in vigoare.
Mai pe scurt, nu rezolvati nimic din cele propuse.
Mult succes!

CRS defence, utilizator
Pentru a capata experienta, chiar trebuie sa cititi legislatia specifica.

Daca ati achizitionat o locuinta din cadrul unui imobil, iar acesta deja face parte dintr-o asociatie de proprietari, simpla dvs. prezenta pe listele de plata nu va confera statutul de membru al asociatiei de proprietari, dar in mod automat v-ati asumat indeplinirea tuturor obligatiilor ce le revin proprietarilor din condominiu.
Ceea ce dvs. ati vrea, nu se poate, adica drepturi fara obligatii, adica platesc ce vreau, nu platesc aia sau aia, ca nu am semnat nush ce contract. Toate contractele de furnizare a utilitatilor si serviciilor sunt semnate, in numele tuturor proprietarilor de catre conducerea asociatiei de proprietari din care vreti-nu vreti, faceti acum parte.
Nu vreau sa va dau raspunsul pe care il primeau unii pe vremea "regretatului" - faza cu disconfortul din tramvai / autobuz...
Sigur, daca vreti, impreuna cu vecinii dvs. puteti schimba lucrurile, dar pentru aceasta trebuie sa deveniti membru al asociatiei de proprietari respective, apoi la prima AG a membrilor sa candidati la una din functiile de conducere a asociatiei, sa participati activ la toate discutiile si masurile de functionare legala pe care asociatia trebuie sa le ia. Ei, atunci poate nu o sa vi se para ca ce se face/nu se face la asociatie sunt lucruri anormale.
Administratorul, femeia de serviciu si cei angajati sa efectueze lucrari trebuie platiti, doar daca acestia isi fac datoria, adica daca merita - stiti ce vreau sa zic...
Faza cu amenzile - se poate discuta chestiunea. Din ce cauza a fost amendata asociatia? Cine se face vinovat de ... . Pai cel vinovat sa plateasca, nu?

Mult succes!