Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate un psiholog sa devina educator la gradinita?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate un psiholog sa devina educator la gradinita?

Poate o licentiata in psihologie sa devina educatoare la o gradinita? Este suficienta facultatea de psihologie generala sau mai este nevoie si de alte calificari?
Pentru ocuparea funcțiilor didactice prevăzute la art. 247 din Legea 1/2011 este necesară efectuarea unui stagiu practic cu durata de un an școlar, realizat într-o unitate de învățământ, în funcția didactică corespunzătoare studiilor, de regulă sub îndrumarea unui profesor mentor, și trebuie îndeplinite următoarele condiții minime de studii:
- pentru ocuparea funcțiilor didactice de educator-puericultor, educator/educatoare, învățător/învățătoare - absolvirea cu diplomă a liceului pedagogic sau a unei școli echivalente, cu specializarea corespunzătoare fiecărei funcții didactice.
Tot nu am inteles daca pot deveni educatoare cu facultatea de psihologie generala.
Absolvenții Facultății de Psihologie pot desfășura activitate didactică în învățământul preuniversitar și universitar, insa pentru un raspuns cat mai concludent adresati-va si Ministerului Educatiei sau I.S.J.