avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate cumpara imobil in nume propriu 50% si prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate cumpara imobil in nume propriu 50% si prin mandat restul de 50%?

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa imi spuneti daca fiul meu are voie sa cumpere un teren in nume proproiu in cota de 50% si in numele meu (tatal), imputernicit de mine prin procura notariala pentru cota ramasa de 50% .
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: mariuspopescuro , utilizator 16:37, 21 Iulie 2020
Adică în final, să fiți proprietari in indiviziune dvs si fiul, în parti egale de 1/2...
Exact.
Eu nu pot merge la semnarea actelor si sa ii dau fiului procura sa cumpere in numele meu cota de 1/2 din acelasi imobil.
Da, se poate.
Prin acea procura, il imputerniciti pe fiul dvs sa cumpere cota indiviza de 1/2 din imobil.
Buna ziua,

Imobilul poate fi dobandit in stare de coproprietate, vor fi doi coproprietari.

Fiecare va detine o cota de 1/ 2 din dreptul de proprietate.

In procura speciala , dumneavoastra il mandatati pe fiul dvs.sa cumpere cota de 1/ 2 din dreptul de proprietate.

Si in acelasi timp el sa cumpere cealalta jumatate in nume propriu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cummparare locuinta cote parti mihai32_ mihai32_ Doresc achizitionarea unui apartament care este detinut de catre proprietari pe cote parti de cate 1/2. In contractul de vanzare cumparare al imobilului sunt ... (vezi toată discuția)
Cedare parte apartament marcelutza marcelutza Buna ziua,as dori sa stiu daca pot sa-i trec fiului meu de 21ani,jumatatea mea din apartamentul pe care-l am in comun cu sotul meu.Sunt despartita in fapt de ... (vezi toată discuția)
Nelamurire asupra partajului voluntar adi_vs adi_vs Am o nelamurire privind partajul voluntar. Spre exemplu dupa decesul unuia din soti masa succesorala este jumatate indiviziva dintr-un apartament (cealalta ... (vezi toată discuția)