Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Contractele de mandat ale cenzorilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Contractele de mandat ale cenzorilor

Pentru o microintreprindere de tip SA, fara angajati (contracte de munca individuale) dar ce are 3 contracte de mandat pentru cenzori a caror remuneratie bruta lunara insumeaza 2500 lei, mai mare decat salariul minim pe economie de 2230lei, trebuie sa aplice cota de impozitare de 1% cf cod fiscal titlul III/Art.51.par (4) lit b) adica [au încheiate contracte de administrare sau mandat, potrivit legii, în cazul în care remunerația acestora este cel puțin la nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.]
sau
se aplica normla cota de 3% impozitare venituri deoarece contractele de mandat ale cenzorile nu pot fi considerate contracte de mandat in sensul de administrare a societatii cum se aplica in cazul administratorilor de firme sau directori generala asa cum sunt specificate in Legea 31/1990 a societatilor comerciale?

care este solutia legala pentru a respecta cerintele cod fiscal si modul de completare a declaratiei aferente privind impozitul pe veniturile microintreprinderilor?
george-neagu, moderator
Contractele respective sunt impozitate ca si salariile, dar nu sunt venituri de natura salariala.

Deci, acele cheltuili facute cu acestia nu se iau in calcul daca o microintreprindere plateste 1% sau 3%.