Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o donație făcută de bunica mea acum 15 ani. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o donație făcută de bunica mea acum 15 ani. Poate mama să o atace?

Am o donatie facuta de bunica mea acum 15 ani. Bunica mea a decedat acum 12 ani. Singura moștenitoare a bunici mele este mama mea care a făcut taxa de succesiune imediat după moarte bunici mele. Mama mea mai pote să-mi atace donația făcută de bunica mea. Precizez ca nu i-am încălcat rezerva succesorala a mamei.
Nu poate si nu mai putea dupa atata timp de la decesul bunicii, nici daca i-ar fi incalcat rezerva.
gi-jane2, moderator
Donatia se poate revoca pentru ingratitudine si pentru neexecutarea fara justificare a sarcinilor la care s-a obligat donatarul. Banuiesc ca nu va aflati in nici unul din cazurile prevazute de Codul Civil. Termenul de prescriptie este de 1 an din ziua cand donatorul a stiut ca donatarul a savarsit fapta de ingratitudine. Poate fi introdusa si de mostenitorii donatorului in termen de un an de la data mortii donatorului.