Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificari Decret lege 118/1990
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificari Decret lege 118/1990

In MO nr.623/15.07.2020, a fost completat Decretul - lege 118/1990, la articolul 5 cu aliniatul (5) cu urmatorul text "Copilul celui decedat in luptele cu organele de represiune comunista, in rascoalele taranesti ori a celui decedat din categoria celor disparuti sau exterminati in timpul detentiei, internati abuziv in spitale de psihiatrie, deportati, stramutati, prizonieri sau carora li s-a stabilit domiciliul obligatoriu, are dreptul la o indemnizatie lunara de 500 de lei".
Avand in vedere faptul ca tatal meu (decedat in 06.08.1993), a fost stramutat cu domiciliul obligatoriu in localitatea Stancuta Noua in perioada 18.06.1951-20.12.1955, va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de prevederile articolului mentionat mai sus si cui sa ma adresez sau daca stiti ca ar mai exista alte prevederi legale de care as putea beneficia in calitate de urmas. Va multumesc.
karytat, utilizator