avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificari Decret lege 118/1990
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificari Decret lege 118/1990

In MO nr.623/15.07.2020, a fost completat Decretul - lege 118/1990, la articolul 5 cu aliniatul (5) cu urmatorul text "Copilul celui decedat in luptele cu organele de represiune comunista, in rascoalele taranesti ori a celui decedat din categoria celor disparuti sau exterminati in timpul detentiei, internati abuziv in spitale de psihiatrie, deportati, stramutati, prizonieri sau carora li s-a stabilit domiciliul obligatoriu, are dreptul la o indemnizatie lunara de 500 de lei".
Avand in vedere faptul ca tatal meu (decedat in 06.08.1993), a fost stramutat cu domiciliul obligatoriu in localitatea Stancuta Noua in perioada 18.06.1951-20.12.1955, va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de prevederile articolului mentionat mai sus si cui sa ma adresez sau daca stiti ca ar mai exista alte prevederi legale de care as putea beneficia in calitate de urmas. Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 23 Iulie 2020
karytat, utilizator

Alte discuții în legătură

Cine imi poate spune cat este acum indemnizația pt un an la ... simonna38 simonna38 Cine imi poate spune cat este acum indemnizația pt un an la DL 118/1990 Multumesc. (vezi toată discuția)
Exista o lege prin care cei stramutati primesc o suma de bani ... Boghitoiu Aurel Boghitoiu Aurel Exista o lege prin care cei stramutati primesc o suma de bani si au niste drepturi .Familia mea a fost stramutata in anul 1944 si primesc aceste drepturi . Eu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie lunara de refugiat. buna ziua, am si eu o intrebare ... atinas atinas Indemnizatie lunara de refugiat. Buna ziua, am si eu o intrebare legata de o indemnizatie primita de refugiatii de razboi cf LG 118/1990 care in 2020 s-a ... (vezi toată discuția)