avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Constituire rezerva legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Constituire rezerva legala

Buna dimineata,

Daca am o firma si in anul 2019 a realizat pierdere si am constatat ca firma nu a constituit niciodata rezerva legala....pot constituii rezerva legala la sf anului 2019 din profitul anului 2018?

multumesc
Ultima modificare: Luni, 27 Iulie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 17:45, 6 August 2020
Din profit, AGA poate dispune repartizarea cum crede de cuviinta. Rezerva legala este precizata ca minim, AGA poate sa aloce oricat:

Legea 31/1990:

Art. 183. -

(1) Din profitul societății se va prelua, în fiecare an, cel puțin 5% pentru formarea fondului de rezervă, până ce acesta va atinge minimum a cincea parte din capitalul social.


Art. 194.

(1) Adunarea generală a asociaților are următoarele obligații principale:

a) să aprobe situația financiară anuală și să stabilească repartizarea profitului net;


Totusi daca e vorba de deductibilitatea la calculul impozitului pe profit, Codul fiscal precizeaza ca:

Art. 26. - Provizioane/ajustări pentru depreciere și rezerve

(1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor/ajustărilor pentru depreciere, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:

a) rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5% aplicate asupra profitului contabil, la care se adaugă cheltuielile cu impozitul pe profit, până ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris și vărsat sau din patrimoniu, după caz;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diminuare capital social- rezerve legale madellaine madellaine buna ziua. am diminuat capitalul social al societatii.acum, in contul rezervelor legale este mai mult de 20% din capital. ce fac in aceasta situatie?este in ... (vezi toată discuția)
Rezerve legsle book12 book12 Buna seara Daca nu am constituit rezerve legale la trimestru pentru determinarea impozitului pe profit si o fac la sfirsitul anului este o problema? (vezi toată discuția)
Rezerva legala crystyna2000 crystyna2000 care sunt destinatiile legale ale acestei rezerve? (vezi toată discuția)