Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Constituire rezerva legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Constituire rezerva legala

Buna dimineata,

Daca am o firma si in anul 2019 a realizat pierdere si am constatat ca firma nu a constituit niciodata rezerva legala....pot constituii rezerva legala la sf anului 2019 din profitul anului 2018?

multumesc
george-neagu, moderator
Din profit, AGA poate dispune repartizarea cum crede de cuviinta. Rezerva legala este precizata ca minim, AGA poate sa aloce oricat:

Legea 31/1990:

Art. 183. -

(1) Din profitul societății se va prelua, în fiecare an, cel puțin 5% pentru formarea fondului de rezervă, până ce acesta va atinge minimum a cincea parte din capitalul social.

Art. 194.

(1) Adunarea generală a asociaților are următoarele obligații principale:

a) să aprobe situația financiară anuală și să stabilească repartizarea profitului net;

Totusi daca e vorba de deductibilitatea la calculul impozitului pe profit, Codul fiscal precizeaza ca:

Art. 26. - Provizioane/ajustări pentru depreciere și rezerve

(1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor/ajustărilor pentru depreciere, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:

a) rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5% aplicate asupra profitului contabil, la care se adaugă cheltuielile cu impozitul pe profit, până ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris și vărsat sau din patrimoniu, după caz;