Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sponsorizare cheltuieli medicale angajat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sponsorizare cheltuieli medicale angajat

Buna ziua. Prin sponsorizare se pot acoperi cheltuielile unui angajat, in cazul unei probleme de spitalizare in clinica privata , unde asigurarea de sanatate nu este recunoscuta, neincheindu-se contract de prestari servicii ? Multumesc.
In contractul colectiv de munca incheiat la nivelul firmei pot exista prevederi legate de ajutoare banesti care se pot acorda angajatilor firmei care au probleme medicale.
Prin sponsorizare nu puteti, doar ca o cheltuiala sociala si doar daca aveti contract colectiv unde aveti aceste cheltuieli sociale stipulate. Din nefericire codul fiscal, prevede aceste cheltuieli doar la cei care au aceasta forma.