Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Societatea este în lichidare, însă asociatul a ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Societatea este în lichidare, însă asociatul a împrumutat firma

Bună seara,
Societatea este în lichidare, însă asociatul (eu) a împrumutat firma pt a plăti datoriile firmei la bugetul de stat. Cum se rezolva dpdv contabil pt a fi bilanțul pe zero, cu acest împrumut... Contabila mi-a spus ca în acest caz se renunta la datoria pe care o are societatea catre asociat , iar aceea devine un venit impozabil pentru societate. Deci va trebui plătit impozit...?
Alta soluție nu exista?
Va mulțumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Da asa este, venit, in cazul prezentat.
Ioan Petru Butariu, Contabil