avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordin de protectie.Judecarea cauzei fara citarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordin de protectie.Judecarea cauzei fara citarea partilor de catre prima instanta.Care ...

Ordin de protectie.
Judecarea cauzei fara citarea partilor.
Care este practica judiciara din cate cunoasteti voi?

Este legal sau nu sa se judece procesul fara citarea niciuneia dintre parti?
Judecata a avut loc pe durata starii de urgenta.

In speta, ordinul de protectie a fost respins.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 August 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 01:20, 17 August 2020
Am un ordin de protectie aflat in apel.
Prima instanta a respins ordinul de protectie fara a fi citata si fara a fi prezenta niciuna dintre parti.

Ce practica judiciara cunoasteti pe acest aspect?
Eu am câștigat și împotriva unor mame...
Eu practic am castigat impotriva intregii familii dar nu se mai inteleg judecatorii si au intrat pe complet de divergenta.
Pe fond nu au nicio sansa pentru ca este o aparare beton si parchetul a pus concluzii in favoarea mea.

Eu pot face si alte suprize la instanta dar as vrea sa stiu care este practica si daca s-a mai judecat vreun apel asa.

Am mai avut o situatie in care dupa ce am alertat mai multi judecatori, am aflat ca in 6 ani e primul caz in care se solicita ce am solicitat eu desi de 6 ani tot le zic la oameni...
Dupa un mare iures am aflat ca este primul caz...si eu m-am enervat ca am zis ca este un caz cu discriminare iar judecatorii erau de fapt...nevinovati...pentru ca nu a mai existat ceva anterior...

De aceea, am zis sa ma informez de aceasta data si sa nu creez agitatie.
Nici nu am chef de asa ceva din varii motive...
Conf. art. 27 alin. 5 ”În caz de urgenţă deosebită, instanţa poate emite ordinul de protecţie şi fără citarea părţilor, chiar şi în aceeaşi zi, pronunţându-se pe baza cererii şi a actelor depuse, fără concluziile părţilor.”
Am avut caz care s-a judecat in camera de consiliu imediat ce am depus ordinul de protectie, fara citarea partilor, cu participarea procurorului si s-a admis.
S-a formulat apel de catre agresor, s-a admis apelul si s-a trimis cauza la rejudecare avand in vedere ca nu i s-a asigurat apararea, conf. art. 27 alin. 3.
In concluzie, se poate judeca fara participarea partilor dar trebuie asigurata apararea agresorului, cel putin asta a fost motivarea TB.
In apel, nu exista nicio derogare, trebuie citate partile.

Va multumesc.
In apel partile au fost citate.
In prima instanta s-a judecat imediat dupa sesizare si s-a respins ordinul de protectie.
Este complet de divergenta la TB in apel pentru ca fiecare judecator are o alta opinie juridica.
Este situatia inversa cum a fost in cazul dvs.
Ultima modificare: Duminică, 2 August 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Ordin de restictie marina eusenia marina eusenia Cum pot optine un ordin de restrictie?sotul e violent verbal si fizic cu mine si copilu de 14 ani,tin sa precizez e eliberat conditionat!ce pot face sunt ... (vezi toată discuția)
Violenta in familie- va rog ajutati-ma! anda206 anda206 Buna ziua, am 38 de ani si impreuna cu mama mea si cei doi copii traim in spaima in fiecare zi din cauza sotului care ne-a distrus viata. Am depus cererea de ... (vezi toată discuția)
Abuzata fizic in fata copiilor Oanamares Oanamares Ce ar putea face o persoana abuzata fizic si verbal in fata copiilor, in afara de o plangere la politie, insotita de un certiicat medico legal? Parasitea ... (vezi toată discuția)