Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordin de protectie.Judecarea cauzei fara citarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordin de protectie.Judecarea cauzei fara citarea partilor de catre prima instanta.Care ...

Ordin de protectie.
Judecarea cauzei fara citarea partilor.
Care este practica judiciara din cate cunoasteti voi?

Este legal sau nu sa se judece procesul fara citarea niciuneia dintre parti?
Judecata a avut loc pe durata starii de urgenta.

In speta, ordinul de protectie a fost respins.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In cazul meu s-a respectat dreptul la aparare in fata primei instante si am mai găsit și o.decizie a CCR care respinge o excepție de neconstituționalitate invocata de mai mulți judecători.Aceasta decizie CCR, in mod normal ar trebui sa imi acorde in mod clar un rezultat de 2-1, daca nu cumva de 3-0 după ce se lămurește si judecătoarea care a cauzat divergenta.
Ma gândeam sa fac aparari cu mult mai sofisticate dar nu vrea clientul sa blochez procesul si sa încerc o suspendare a cauzei.
Nici nu as face gratis asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Minorul apelant si-a retras apelul si nu s-a mai judecat nimic.
Erau trei judecatoare in sala dar in aceste conditii au ramas doar doua sa judece retragerea apelului.
Toata lumea a fost surprinsa, cele trei judecatoare, procurorarea si eu la fel.
Era o atmosfera foarte incarcata chiar si dupa ce a declarat ca isi retrage apelul.
Cred ca toti juristii vroiau sa aiba loc procesul.
Eu le-am zis de decizia CCR si au fost surpinse judecatoarele.
Buna ziua, pai si reprezentantul legal al minorului ce a zis, a incuviintat actul minorului ?
Act care pana la urma ce a fost, retragere de apel sau renuntare la judecata?
Si daca nu va deranjeaza, care este decizia ccr la care faceti referire? Multumesc