Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Coonsilierul personal al primarului este incompatibil ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Coonsilierul personal al primarului este incompatibil cu functia de administrator al unei societati private?

Buna Ziua! Functia de consilier personal al primarului este incompatibila cu functia de administrator (100%) al unei societati private? Mentionez ca societatea privata nu are contracte cu primaria si nici nu are in plan sa aiba. Consilierul personal al primarului poate fi in acelasi timp si consilier local ales in consiliul local al localitatii?

Multumesc!

Cu stima!
In opinia mea, functia de consilier personal al primarului nu este incompatibila cu functia de administrator al unei societati private.
Consilierul personal nu este incompatibil cu funcția de administrator al unui SRL, dar nu poate sa fie în același timp și consilier local în cadrul aceleiași localități.