Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... RECALCULARE PENSIE DE INVALIDITATE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

RECALCULARE PENSIE DE INVALIDITATE

RECALCULARE PENSIE DE INVALIDITATE.
Salutari ! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.-
Am 57 de ani . Pensionata din 2009 cu handicap. . Am 20 de vechime in munca . si 11 ani de invaliditate. din care 3 ani gradul 2 accentuat, si gradul 3 mediu. Pensia este de 704 lei. Cum ma ajuta certificatul de handicap la recalcularea punctajului. Va multumesc frumos !!
Certificatul de handicap nu are nici o relevanță la calcularea cuantumului pensiei de boală.
Din datele postate eu inteleg ca nu aveti legatura cu:
- Legea 192/2015
-Legea 221/2018
Pentru anii de grupa I de munca ati primit majorarea (50%)la deschiderea drepturilor(2009) prin aplicarea prevederilor O.U.G.209/2008.
Postati din decizia de deschidere de drepturi:
Total stagiu de cotizare.
Din ce se compune acesta.
Toate datele de la punctul "G"
La fel in cazul ca mai detineti alte decizii.