avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... RECALCULARE PENSIE DE INVALIDITATE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

RECALCULARE PENSIE DE INVALIDITATE

RECALCULARE PENSIE DE INVALIDITATE.
Salutari ! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.-
Am 57 de ani . Pensionata din 2009 cu handicap. . Am 20 de vechime in munca . si 11 ani de invaliditate. din care 3 ani gradul 2 accentuat, si gradul 3 mediu. Pensia este de 704 lei. Cum ma ajuta certificatul de handicap la recalcularea punctajului. Va multumesc frumos !!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:44, 4 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Certificatul de handicap nu are nici o relevanță la calcularea cuantumului pensiei de boală.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din datele postate eu inteleg ca nu aveti legatura cu:
- Legea 192/2015
-Legea 221/2018
Pentru anii de grupa I de munca ati primit majorarea (50%)la deschiderea drepturilor(2009) prin aplicarea prevederilor O.U.G.209/2008.
Postati din decizia de deschidere de drepturi:
Total stagiu de cotizare.
Din ce se compune acesta.
Toate datele de la punctul "G"
La fel in cazul ca mai detineti alte decizii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie faciania faciania Am lucrat 13 ani in grupa a doua acum sunt pensionata pe caz de boala grad 3 va rog Spune-ți-mi dacă beneficiez de recalculare adică de mărirea pensiei cu ... (vezi toată discuția)
Intarziere emitere decizie limita de varsta monagab1 monagab1 Tatal meu a implinit in luna mai varsta pt. pensionarea la limita de varsta. Deocamdata are decizie de invaliditate nerevizuibila de anul trecut. Are 60 de ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie razvan22 razvan22 buna seara tatal meu sa pensionat in ianuarie 2010 pe caz de boala gr 3 avand o vechime totala in munca de 32 ani dintre care 14 in gr2 luna aceasta a ... (vezi toată discuția)