Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... transfer bancar dintr un cont spaniol pe adresa de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

transfer bancar dintr un cont spaniol pe adresa de domiciliu ...

transfer bancar dintr un cont spaniol pe adresa de domiciliu a beneficiarului din Italia .se poate realiza aceasta operatiune bancara?
Transfer bancar international se poate face oriunde, oricand. Trebuiesc conturile IBAN si coduri SWIFT.

denisa25 a scris:

transfer bancar dintr un cont spaniol pe adresa de domiciliu a beneficiarului din Italia .se poate realiza aceasta operatiune bancara?

Mentionez ca persoana care ar trebui sa primeasca banii, nu mai are nici o legatura, (nu detine vreun cont in acest sens )cu cel care ar fi trimis acesti bani printr un tranfer pe telefon catre adresa din Italia.persoana nu a ptimit nici o recomandata sau ceva gen , de 1 luna, de cand acei bani par a fi tranferati. Cum putem afla daca acest transfer s a produs sau e doar pe telefon ca si o dovada nereala?( adica tranferul nu s a produs , ci doar apare ca un nou tranfer si atat)?
Deci persoana la care au fost trimisi banii pe adresa de acasa direct nu a transmis nici un astfel de cont.! Qpra trimisi pe o adresa..acasa la locuinta persoanei din Italia
un transfer bancar se face intre doua conturi diferite. pentru asta, cele doua conturi trebuie sa fie active.
dovada platii/ incasarii este extrasul de cont. acesta se cere de la ghiseu sau se descarca online, in functie de cont.
daca una din parti nu are cont bancar, se poate opta pentru alte moduri de plata: WesternUnion, MoneyGram, mandate postale, etc.