Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Au voie minorii sa transporte alcool?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Au voie minorii sa transporte alcool?

Au voie minorii sa transporte alcol?
Daca nu au voie sa cumpere cum sa transporte?
buna intrebare: faptul ca cineva transporta un lucru, nu inseamna ca acel lucru e al lui. as fi tentat sa opinez ca un minor peste 16 ani, angajat legal, poate transporta alcool in cadrul activitatii sale remunerate. transport insotit de documente. ce parere aveti?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca nu au voie sa cumpere cum sa transporte?

Daca minorul este angajat este o mare dilema.
Va referiți la ipoteza ca firma cumpara si el transporta.
Ar trebui analizat daca un minor poate deține băuturi alcoolice.
Tind sa cred ca nici nu poate deține daca nu poate cumpăra dar este mult de analizat in detaliu...pentru acuratețe juridică...
Minorul poate cara sacosa cu bauturi alcoolice daca este însoțit de un părinte, as mai zice eu, pentru ca este un cărăuș supravegheat de părinte.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
daca vorbim de o sacosa, cred ca acest lucru e exclus. cat despre posibile lacune, iata o anecdota: pana prin 2000, in Elvetia erau interzise: fabricarea, importul, detinerea si comercializarea absintului. Nu si consumul.
adriandimitriu, utilizator