Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... comision abuziv
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

comision abuziv

Bună ziua,
Sunt benefiaciarul unui contract de credit de consum cu ipotecă . În contract este prevăzut un comision unic, cu valoarea de 100 lei pe care îl plătesc lunar.
Din prevederile OUG 50/2010, rezultă că, creditorul poate percepe comisionul unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor.
Vă rog să mă lămuriți dacă este legal ca acest comision unic să îl plătesc lunar în valoare de 100 lei sau trebuie să îl plătesc doar atunci când banca îmi oferă servicii prestate la cererea mea ?
Precizez că nu am cunoștințe juridice și de aceea doar vă cer o părere.
Vă mulțumesc pentru înțelegere.
Manuela Rășină, administrator
In general comisionul unic, se percepe doar in cazul in care din initiativa debitorului se fac modificari la contract, nicidecum lunar.

Nu este legal, adresati-va ANPCului.

gi-jane2, moderator
Mulțumesc pentru raspuns.
Am să mai aștept, să fiu sigur că este așa cum spuneți