Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Locuiesc la comun cu încă o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Locuiesc la comun cu încă o familie.Familia respectivă ...

Bună seara!
Locuiesc la comun cu încă o familie.Familia respectivă deține 3 camere iar eu 2,holul,bucataria,baia sunt la comun.
Cum se procedează în cazul în care eu doresc să cedez toate părtile comune vecinei iar dânsa sa-mi dea la schimb o cameră. Multumesc!
Puteti încheia un contract de schimb.
Dvs ii transmiteți vecinei cota indiviza pe care o dețineți din incaperile comune, iar vecina va transmite camera.
Locuiesc la comun cu încă o familie.Familia respectivă deține 3 camere iar eu 2,holul,bucataria,baia sunt la comun.
Cum se procedează în cazul în care eu doresc să cedez toate părtile comune vecinei iar dânsa sa-mi dea la schimb o cameră. Multumesc!

Si (presupunand ca vecina este din familia cu care locuiti la comun) dvs veti ramane cu 3 camere si fara hol - bucatari - baie,
iar dansa cu 2 camere si, in plus, hol - bucatari - baie? Sau faceti depozit in cele 3 camere?
Va intreb ca fapt divers, nu ca m-ar interesa direct, dar mai mult ca sa va puneti dvs intrebari.
trandafir2, moderator