avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Locuiesc la comun cu încă o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Locuiesc la comun cu încă o familie.Familia respectivă ...

Bună seara!
Locuiesc la comun cu încă o familie.Familia respectivă deține 3 camere iar eu 2,holul,bucataria,baia sunt la comun.
Cum se procedează în cazul în care eu doresc să cedez toate părtile comune vecinei iar dânsa sa-mi dea la schimb o cameră. Multumesc!
Puteti încheia un contract de schimb.
Dvs ii transmiteți vecinei cota indiviza pe care o dețineți din incaperile comune, iar vecina va transmite camera.
Locuiesc la comun cu încă o familie.Familia respectivă deține 3 camere iar eu 2,holul,bucataria,baia sunt la comun.
Cum se procedează în cazul în care eu doresc să cedez toate părtile comune vecinei iar dânsa sa-mi dea la schimb o cameră. Multumesc!

Si (presupunand ca vecina este din familia cu care locuiti la comun) dvs veti ramane cu 3 camere si fara hol - bucatari - baie,
iar dansa cu 2 camere si, in plus, hol - bucatari - baie? Sau faceti depozit in cele 3 camere?
Va intreb ca fapt divers, nu ca m-ar interesa direct, dar mai mult ca sa va puneti dvs intrebari.
Ultima modificare: Duminică, 16 August 2020
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

E nevoie de acordul vecinului? msandrea msandrea Avem în proprietate parterul unei case formată din P+1. La etaj locuieşte un vecin cu care avem părţi comune indivize (holul de la intrare, casa ... (vezi toată discuția)
Ce anume imi revine din cota de 3/20 apartament executat silit ? Toguro Toguro Daca intr-o licitatie scrie asa: Cota de 3/20 dintr-un apartament situat la etaj compus din: la parter debara, la etaj 4 camere, bucatarie, baie, 2 holuri, 1 ... (vezi toată discuția)
Lamuriri asupra parților comune unui imobil georgiana.td georgiana.td Buna ziua. Avem următoarea situație : un imobil vechi de 80 de ani, casă, cu 4 apartamente, 4 boxe la subsol și pod. Acum 30 de ani ICRAL-ul a vândut ... (vezi toată discuția)