Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, Am în îngrijire un copil cu handicap ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, Am în îngrijire un copil cu handicap grav care ...

Bună ziua,
Am în îngrijire un copil cu handicap grav care a împlinit 7 ani în luna iunie 2020. Certificatul de încadrare în grad de handicap este valabil până în anul 2031 (respectiv până la împlinirea vârstei de 18 ani a copilului). În momentul de față beneficiez de indemnizația pentru asistent personal, iar contractul de muncă este suspendat până în anul 2031. Dacă reîncep activitatea, pot beneficia de program redus de lucru fără a se suspenda indemnizația pt asistent personal? Sau ce alte opțiuni am pentru a obține venituri care să nu ducă la suspendarea indemnizației pt asistent personal.
Menționez faptul că sunt mamă singură, iar copilul are nevoie de supraveghere permanentă (îngrijiri paliative)
Persoanele singure care au în întreținere un copil cu dizabilitate gravă pot beneficia cumulat de indemnizația acordată în condițiile art. 42 alin. (4) și (5) din Legea nr. 448/2006, republicată, cu modificările și completările ulterioare, cu programul de lucru redus la 4 ore până la împlinirea de către copil a vârstei de 18 ani.
(art.33 alin.1^1 din OUG 111/2010)
Vă mulțumesc mult!