avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Mama mea are contract de v-c de la bunica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Mama mea are contract de v-c de la bunica pe casa ...

Bună ziua,

Mama mea are contract de v-c de la bunica pe casa bătrâneasca si terenul aferent casei. Taxa de succesiune pentru celelalte pământuri nu sa făcut între surori care sunt 5 la număr.

Întrebarea mea este, daca mama are v-c poate sa obtina titlul de proprietate si cartea funciara fara surori sau trebuie sa fie chemate si ele.

Contractul de v-c sa făcut acum 30 de ani.


Cu respect
S. Manolache
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:08, 15 August 2020
Titlu de proprietate nu mai are cum să obțină.
Actul de proprietate al mamei dvs este contractul de vânzare cumpărare.
Pentru intabularea la Cartea Funciară, trebuie să aibă documentație cadastrala.
Pentru celelalte terenuri de la bunica, trebuie dezbătută succesiunea, unde este obligatorie prezenta tuturor moștenitorilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune act proprietate Merrylisa Merrylisa Buna ziua,care sunt pasii in urmatoarea situatie?bunicul meu din partea tatalui a fost unicul proprietar al casei,a murit,bunica la fel,tatăl meu care era ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am și eu o situație mai delicata.mi s-a eliberat ... Cameliadiac Cameliadiac Bună ziua, Am și eu o situație mai delicata.Mi s-a eliberat de către primărie un certificat de punere in posesie pe numele tatălui decedat în loc de ... (vezi toată discuția)