Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se calculeaza venitul din arenda?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se calculeaza venitul din arenda?

Venitul brut a fost 40324 lei, deducerea de 40 % a fost de 16130 lei, venitul net realizat a fost de 24194, iar impozitul de 2419 lei.

Mie arendasul mi-a dat 37905 lei ( 40324-2419 = 37905 lei. )

Conform codului fiscal nu sunt obligat sa platesc contributia la sanatate la suma de 24194 lei., caci e mai mica de 26760 lei . Intrebarea este : Eu daca vreau , trebuie sa platesc contributia la sanatate la suma de 24194 ( venitul net realizat) sau la suma pe care mi-a dat-o arendasul de 37905 lei ? Eu cred ca se plateste la suma de 24194 lei, adica 2419 lei, nu la suma de 37905 lei, adica 3791 lei. Dvs. ce parere aveti ? ( De multe ori arendasul a gresit si a platit impozitul la venitul net realizat, nu la cel recalculat cum era corect, astfel ca in 2016 ANAF mi-a dat diferenta inapoi, dar pe 2015 si 2017 a uitat sa-mi dea diferenta inapoi desi am facut zeci de cereri ) .
george-neagu, moderator
Baza de calcul pentru venitul din arenda este de 24194, iar impozitul de 2419 lei.
Daca conform venitului net incasat din arenda, nu sunteti obligat la plata contributiei la sanatate si totusi prin optiune, doriti a depuneti declaratia unica si sa va asigurati pentru anul 2020, veti bifa acolo in declaratia pe care o depuneti acum ca platiti pentru sase luni (10% aplicat la 6 x 2230 lei) si veti fi asigurat intreg anul 2020.
10 % aplicat la 6 x 2230 lei este 1338, dar eu nu stiu ce suma sa declar. Sa declar 37905 lei sau 24194 lei ? Dvs mi-ati spus ca baza de calcul este 24194 lei, dar eu am doar decizia de plata a arendasului unde scrie ca am primit 37905 lei, cum dovedesc ca venitul net al meu este 24194 lei ?
In anul 2015 venitul net realizat a fost 18084 lei si arendasa a platit un impozit la acest venit de 2893 lei, dar trebuia sa plateasca impozitul la venitul net recalculat de 17088 lei adica trebuia sa plateasca 2734 lei. Eu am cerut la fisc sa imi restituie 159 lei.// In anul 2017 venitul net realizat a fost 19494 lei si arendasa a platit un impozit la acest venit de 3119 lei, dar trebuia sa plateasca impozitul la venitul net recalculat de 18422 lei adica trebuia sa plateasca 2948 lei. Eu am cerut la fisc sa imi restituie 171 lei // In anul 2016 arendasa a platit la venitul net realizat de 17870 de lei un impozit de 2859 de lei, fiscul a recalculat venitu la 16886 de lei si a zis ca trebuia sa plateasca 2702 lei, asa ca fiscul mi-a restituit 157 de lei. Dar desi am facut cerere sa imi restituie si banii pe 2015 si 2017 nu mi-a restituit pana acum banii. In 2018 venitul net realizat a fost de 22470 sub 22800 de lei, iar in 2019 venitul net realizat a fost de 19013 lei sub 24960 lei. Ca unele culturi de grau nu au mers la fel de bine in fiecare an se vede. ( sau m-a pacalit arendasa) . Ce pot sa fac ca fiscul sa imi restituie banii pe 2015 si 2017. In 2014 nici nu mai tin minte ce venit am avut. Stiu ca in 2015 deducerea a fost de 25 % , impozitul de 16 % si contributia la sanatate de 5,5 % . In 2016 si 2017 deducarea a fost de 40 %, impozitul de 16 % si contributia la sanatate de 5,5 %. In 2018, 2019 si 2020 deducarea a fost de 40 %, impozitul de 10 % si contributia la sanatate de 10 %. CE POT SA FAC CA FISCUL SA-MI RESTITUIE BANII PE ANII 2015 SI 2017 ? Mai am niste probleme ca arendasa nu a platit in 2017 1072 de lei la sanatate ci a platit doar 861 de lei. Dupa 3 ani fiscul mai poate sa imi ceara 211 lei diferenta ? PARTEA PROASTA E CA ARENDASA A FACT GRESEALA SI A PLATIT IMPOZITUL LA VENITUL NET REALIZAT, DAR TREBUIA SA PLATEASCA IMPOZITUL LA VENITUL NET RECALCULAT , ADICA CONTRIBUTIA LA SANATATE SE CALCULEAZA LA VENITUL NET REALIZAT, DAR IMPOZITUL SE CALCULEAZA LA VENITUL NET RECALCULAT ( VENITUL NET REALIZAT - CONTRIBUTIA LA SANATATE). DAR IN CAZUL IN CARE VENITUL NET REALIZAT ESTE SUB SALARIUL MINIM BRUT ANUAL, SI NU SE MAI PLATESTE CONTRIBUTIA LA SANATATE, ATUNCI NU SE MAI POATE VORBI DE VENITUL NET RECALCULAT, CACI SE APLICA IMPOZITUL DIRECT LA VENITUL NET REALIZAT . Dumneavoastra ce parere aveti ?
AR TREBUI SĂ SE SPECIFICE ÎN CODUL FISCAL CĂ IMPOZITUL DE 10 % PE VENITUL DIN ARENDĂ SE CALCULEAZĂ LA VENITUL NET RECALCULAT ( VENITUL NET REALIZAT - CONTRIBUȚIA PENTRU ASIGURARAREA DE SĂNATATE DE 10 % ) . DE MULTE ORI ARENDAȘUL A CALCULAT IMPOZITUL LA VENITUL NET REALIZAT, NU LA CEL RECALCULAT CUM ERA CORECT. PENTRU ANUL 2016 ANAF CRAIOVA MI-A RESTITUIT DIFERENȚA, DAR PENTRU ANII 2015 ȘI 2017 ANAF CRAIOVA A UITAT SĂ-MI RESTITUIE DIFERENȚA , DEȘI AM FĂCUT MAI MULTE CERERI. ( ÎMI CER SCUZE CĂ AM SCRIS CU LITERE MARI, DAR NU ȘTIU CE ARE CAPS LOCK DE NU MERGE ACUM ) .
hamarsold1985, utilizator