avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA recuperare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

recuperare TVA

am o firma ca are activitatea intrerupta,din anul 2005 si are de recuperat TVA,se poate face cerere de compensare cu datoriile catre buget?
si ce trbui facut....
multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 14:52, 5 Ianuarie 2010
TVA poate fi compensat cu alte datorii doar in urma solutionarii unei cereri de rambursare.
... da, si daca suma e mai mare de 5000 de lei
intreruperea temporara a activitatii la Reg Comertului se acorda pe o perioada de maxim 3 ani.
la fel si regimul de declarare derogatoriu, acordat de administratia financiara.
nu mi se pare in regula sa aveti intrerupere din 2005.

in ceea ce priveste tva de recuperat, daca suma depaseste 5000 lei, puteti depune decontul negativ de taxa cu optiune de rambursare, care se va solutiona in termen de maxim 45 de zile de la depunere, conform OMFP nr. 1857/2007.
odata cu acest decont depuneti si o cerere de compensare a obligatiilor fiscale cu tva de rambursat, iar compensarea se va face de catre organul fiscal cu data depunerii cererii.
multumesc mult ptr.raspuns la intrebarea mea..
dar as vrea sa stiu cu ce anume tb sa merg la administratie,adica ce formulare tb sa completez..
multumesc frumos!
cum a zis @danike :
-decontul de taxa , cu bifare la casuta de rambursare cu : DA- 3 exemplare
- cererea de compensare a datoriilor ( 2 ex)
- declaratie din care reiese din ce provine suma de recuperat ( 3 ex)- formularul trebuie sa-l gasiti la xerox-ul anaf de care apartineti
Ultima modificare: Marți, 5 Ianuarie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rambursare tva bubby bubby O societate are de recuperat TVA , dar are si de plata datoriile la salarii-catre Bugetul Asig.Soc. si Bugetul de Stat , cum procedez , bifez la decontul de ... (vezi toată discuția)
Suma minima pentru rambursarea tva alina240 alina240 Buna ziua, Am citit undeva ca suma minima pentru rambursare de TVA trebuie sa fie de 5000 roni. Contabilul firmei spune ca trebuie sa fie de minim 20 000 ... (vezi toată discuția)
Compensare tva iudith2000 iudith2000 Buna ziua.As avea va rog urmatoarea intrebare:daca am TVA de recuperat si impozit pe profit datorat,pot face cerere de compensare a celor 2 obligatii fiscale ... (vezi toată discuția)