Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA recuperare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

recuperare TVA

am o firma ca are activitatea intrerupta,din anul 2005 si are de recuperat TVA,se poate face cerere de compensare cu datoriile catre buget?
si ce trbui facut....
multumesc frumos!
TVA poate fi compensat cu alte datorii doar in urma solutionarii unei cereri de rambursare.
... da, si daca suma e mai mare de 5000 de lei
intreruperea temporara a activitatii la Reg Comertului se acorda pe o perioada de maxim 3 ani.
la fel si regimul de declarare derogatoriu, acordat de administratia financiara.
nu mi se pare in regula sa aveti intrerupere din 2005.

in ceea ce priveste tva de recuperat, daca suma depaseste 5000 lei, puteti depune decontul negativ de taxa cu optiune de rambursare, care se va solutiona in termen de maxim 45 de zile de la depunere, conform OMFP nr. 1857/2007.
odata cu acest decont depuneti si o cerere de compensare a obligatiilor fiscale cu tva de rambursat, iar compensarea se va face de catre organul fiscal cu data depunerii cererii.
multumesc mult ptr.raspuns la intrebarea mea..
dar as vrea sa stiu cu ce anume tb sa merg la administratie,adica ce formulare tb sa completez..
multumesc frumos!
cum a zis @danike :
-decontul de taxa , cu bifare la casuta de rambursare cu : DA- 3 exemplare
- cererea de compensare a datoriilor ( 2 ex)
- declaratie din care reiese din ce provine suma de recuperat ( 3 ex)- formularul trebuie sa-l gasiti la xerox-ul anaf de care apartineti
Magda Staicu, Consultant fiscal