Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, În cazul unei proprietăți pentru care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, În cazul unei proprietăți pentru care există ...

Bună ziua,

În cazul unei proprietăți pentru care există acte de proprietate doar pentru o parte din teren, se poate face intabulare doar pe partea de teren și construcțiile de pe acesta (construcții există și pe cealaltă parte de teren)? Cadastru este, evident, realizat pentru tot ce se află la adresa respectivă. Scriptic, există o suprafață, faptic - alta. Dacă se face intabulare doar pe o parte (dacă se poate), ce se întâmplă cu cealaltă parte? Precizez că problema cu terenul nu este imputabilă proprietarilor, ci autorităților care au alocat loturile în anii '60 și au trecut altceva pe hârtie (in situații similare, se află și alte persoane).

Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Morgiana, utilizator