Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare tva constructii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare tva constructii

Societate comerciala platitoare de TVA construieste un bloc de locuinte si vinde apartamente noi catre persoane fizice si juridice.Catre persoane fizice factureaza cu cota de TVA de 5% (val apartament 450000 lei ) iar catre persoane juridice aplica cota de TVA de 19 % sau aplica taxare inversa ?
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Este corecta facturarea cu cotele prezentate de dvs, daca sunt respectate conditiile de la Art 291 CF.
lamuriti-ma va rog.La persoane fizice am inteles ,este ok cota prezentata de mine , dar la persoane fizice nu am inteles cum este corect taxare inversa sau cota normala de tva 19%.Aici este nelamurirea mea.Art 291 lit.f din CF l-am citit si eu.
In cazul prezentat de dvs al vanzarii unui imobil nou vanzarea catre o persoana juridica neplatitoare de TVA se va factura cu 19% TVA , iar catre un cumparator persoana juridica platitoare de TVA se va factura in regim de taxare inversa.