Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum poate cineva sa devina tutore pentru un parinte? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum poate cineva sa devina tutore pentru un parinte? Ex: mama ...

Cum poate cineva sa devina tutore pentru un parinte? Ex: mama mea trebuie sa devina tutore pentru bunica mea (mama ei) ca sa o poata interna la un centru de ingrijire, care sa fie apoi platit de stat (bunica este imobilizata la pat). Nu stiu daca e important, dar mama locuieste in Bucuresti si bunica in Bacau.
culeaalex, utilizator
Mama dvs poate să fie tutore. Domiciliul bunicii va fi stabilit la mamă după ce acțiunea de punere sub interdicție va fi admisă de către instanța de judecată.
Ok, dar nimeni nu stie sa ii zica ce trebuie sa faca. Trebuie sa caute un avocat specializat pe asa ceva? Sau unde sa se duca?