Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Aduc atentiei dvs o problema legata de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Aduc atentiei dvs o problema legata de coloana de ...

Buna ziua. Aduc atentiei dvs o problema legata de coloana de gaz .Acum 3 ani am solicitat accesul la sistemul de distributie a gazelor.Dupa un an am primit raspunsul cu solutia tehnica care conta in extindere de retea de 120ml.Extinderea se conecteaza la o alta conducta finantata de UAT si firma de gaz.La momentul dat am platit totul integral si am fost oarecum fortat sa realizez si instalatia interioara cu acceasi firma.pana aici totul ok.la data semnarii actelor am fost obligat sa semnez toate contractele mai putin cel de furnizare cu toate ca lucrarea nu era executata.CONTRACTUL DE COMODAT mi a fost pus in fata deja redactat si sub presiunea faptului ca nu vor realiza lucrarea am fost nevoit sa l semnez.Acum vine problema :un vecin a facut cere de racordare firma de gaz raspunzandu i pozitiv si ca solutie extinde coloana realizata de mine cu 17ml ptr care plateste 4500lei.lIn contractul de comodat la art 4.2 scrie :comodantul va avea dreptul sa isi recupereze investitia aferenta obiectivelor evidentiate la art 2 in conditiile stabilite de cadrul legal in vigoare,de la urmatorii utilizatori racordati la obiectivele/conductele aflate in proprietatea sa.la art 4.3 scrie :drepturile prevazutela art 4.2 nu se aplica situatiilor de extindere a sistemului de distributie a gazelor care urmeaza a fi conectate la obiectivele/conductele antementionate.din ceea ca inteleg eu ei au voie sa extinda ptr oricvine sa incaseze profit fara a ma intreba sau macar despagubi in vreun fel.Mentionez ca strada pe care am realizat conducta este o traversa a strazii principale si sunt antipenultimul eu .extinderea a costat 189000ron si in opinia lor eu ar trebui sa recuperez investitia de la toti cei care se vor bransa in conducta mea .Mi au facut sesizare la politia nationala la primarie la politia locala ptr ca am o masina parcata in fata portii care sta efectiv deasupra tevii de gaz.Am fost chemat la sediul politiei ptr a da declaratii cu privire la contractul de comodat unde am specificat clar in procesul verbal ca sunt de acord cu extinderea de retea dar nu sunt de acort cu conectarea in coloana mea .mentionez ca sunt proprietarul coloanei si am dat doar in folosinta gratuita coloana firmei de gaz si nu prea cred ca e normal ca un chirias sa faca profit pe spatele meu deoarece bunul nu ii apartine.ASTEPT OPINII DIN PARTEA DVS.ORICE PARERE ESTE BINEVENITA .MULTUMESC ANTICIPAT.CU RESPECT CATALIN.D
Buna ziua,
Sfatul meu este sa mergeti cu acel contract la un avoocat si, daca sunt inserate clauze abuzive, le puteti anula in instanta.
Sau putetti incerca sa depuneti o plangere la ANRE, dar nu stiu cat o sa va ajute...
Eu si cu vecinul meu am platit 22 metri de teava continuarea bransamentului cu ceva ani in urma a aparut un nou vecin care s a legat la teava noastra si ne a platit, la ceva timp alti vecinii au continuat traseul tevi care NU ne au despagubit pe motiv ca lungeste traseul tevi ,am fost la distrigaz si ne au raspuns ca continuarea tevi nu se plateste,o zi buna
Dorin Padureanu, Alte profesii
Dorin Padureanu a scris:
Eu si cu vecinul meu am platit 22 metri de teava continuarea bransamentului cu ceva ani in urma a aparut un nou vecin care s a legat la teava noastra si ne a platit, la ceva timp alti vecinii au continuat traseul tevi care NU ne au despagubit pe motiv ca lungeste traseul tevi ,am fost la distrigaz si ne au raspuns ca continuarea tevi nu se plateste,o zi buna

Distrubuitorul de gaze nu este PROPRIETARUL CONDUCTEI. Orice modificare referitoare la consumatorii "înţepaţi" în conductă pe lateral ori în continuare sunt buni de plată "contribuitori" la investiţia iniţiată de primul consumator care şi-a tras conducta pentru consumul personal.
Restul sunt poveşti pentru tocarea nervilor şi petrecut timpul prin instanţe, plătit experţi, avocaţi ş.a.m.d. nemaipunând la socoteală banii consumaţi din Bugetul Consilidat al Statului.
Multumesc ptr raspuns.La ora actuala am deschis o actiune in instanta ptr clauze nelegale in contract si o ordonanta presidentiala.Vecinul a deschis si el o actiune in instanta in care cere daune etc.Nu inteleg ce treaba am eu atata timp cat eu nu sunt operatorul de sistem .De asemenea firma de gaz a introdus in instanta o cerere de valoare redusa.Vom vedea cum se va sfarsi dar consider ca dreptul la proprietate nu poate fi atins.
multumesc .ANRE are rol de mediator.Am facut sesizare si raspunsul lor a fost in termeni tehnici ca la prelungirea de coloana nu au nevoie de acordul meu dar mentioneaza ca legea nu exclude o eventuala despagubire. Cu alte cuvinte toti fac cum vor si dupa trebuie sa te duci in istanta sa iti recuperezi paguba .Legea se poate interpreta si toti fac cum vor .in concluzie in cazul meu eu am investit in coloana ptr a avea gaz pe banii mei ,am fost obligat sa platesc coloana pentru toata strada ca si dimensiune si acum vine fiecare face 1m extindere de retea si are gaz,firma incaseaza profit pe spatele meu ,abonatii conectati sunt multumiti ca au scapat ieftin si eu stau prin instante.