Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Desfasurare activitati la sediu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Desfasurare activitati la sediu

Am sediul firmei in apartament.
In cazul in care activitatea firmei se desfasoara in apartament, dar cheltuilelile sunt platite de persoana fizica, impozitul apartamentului ramane rezidential?

Mentionez ca prestez servicii IT si locul prestarii serviciului este considerat ca fiind la client. Asta inseamna ca in cazul meu activitatea firmei se desfasoara in afara sediului?

Mai sunt si alte conditii ca impozitul sa ramana cel rezidential?
gistra, utilizator
Trebuie să dați acea declarație la impozite și taxe, prin care să declarați că nu se desfășoară activitate la sediu. În caz contrar, veți plăti 2% pe an din valoarea de impunere a apartamentului.
Adrian ALBU, Avocat
Ok dar intrebarea este daca in cazul meu, se desfasoara activitate la sediu sau nu?
Eu lucrez de acasa dar locul prestarii serviciilor este considerat ca fiind la client.

Deci in acest caz este legal sa declar ca nu se desfasoara activitate la sediu?

Adrian ALBU a scris:

Trebuie să dați acea declarație la impozite și taxe, prin care să declarați că nu se desfășoară activitate la sediu. În caz contrar, veți plăti 2% pe an din valoarea de impunere a apartamentului.

La Registrul Comerțului autorizați activitățile pe care le prestați ca fiind la beneficiari sau la terți, iar la sediu social - fără activitate.