Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA SERVICII INTRACOMUNITARE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA SERVICII INTRACOMUNITARE

buna ziua,
o soc.inreg.in scopuri de tva ,din romania presteaza servicii de internet pt.o soc. din suedia. Sv.sunt utilizate in romania , dar nu de catre un sediu fix(ninregistrat fiscal in scopuri de tva in romania).
1. daca ni se comunica un cod valid de tva,intocmesc fact.fara tva si decl.390?
2. daca nu primesc un cod valid de tva , intocmesc fact.cu tva si nu mai declar in 390?.am citit ca trebuie sa mai avem pt..anumite sv.si o decl.a benef.,ca nu utilizeaza sv.in scop personal. multumesc
In primul rand mentionez ca la stabilirea locului prestarii serviciilor nu ne mai intereseaza comunicarea codului de inregistrare in scopuri de TVA.
In cazul prestarilor de servicii de internet catre o persoana impozabila care are sediul activitatii economice intr-un stat membru, locul prestarii se considera a fi in acel stat membru - art. 133 alin 2 din OUG 109/2009. Ca urmare indiferent daca beneficiarul este sau nu inregistrat in scopuri de TVA, acesta fiind o persoana impozabila, factura o veti face fara TVA.
Aceste servicii se vor declara in declaratia 390.
In ce priveste declaratia, normele metodologice spun ca aceasta trebuie solicitata de la beneficiar numai in situatia in care datorita naturii serviciilor prestate, eu ca prestator as presupune ca acele servicii prestate ar putea fi utilizate in scopuri personale - pc. 13 alin 10 din HG 1620/2009
carmolau a scris:

In primul rand mentionez ca la stabilirea locului prestarii serviciilor nu ne mai intereseaza comunicarea codului de inregistrare in scopuri de TVA.
In cazul prestarilor de servicii de internet catre o persoana impozabila care are sediul activitatii economice intr-un stat membru, locul prestarii se considera a fi in acel stat membru - art. 133 alin 2 din OUG 109/2009. Ca urmare indiferent daca beneficiarul este sau nu inregistrat in scopuri de TVA, acesta fiind o persoana impozabila, factura o veti face fara TVA.
Aceste servicii se vor declara in declaratia 390.
In ce priveste declaratia, normele metodologice spun ca aceasta trebuie solicitata de la beneficiar numai in situatia in care datorita naturii serviciilor prestate, eu ca prestator as presupune ca acele servicii prestate ar putea fi utilizate in scopuri personale - pc. 13 alin 10 din HG 1620/2009

Complet eronat.
Art 133
"(2) Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice. Daca serviciile sunt furnizate catre un sediu fix al persoanei impozabile, aflat in alt loc decat cel in care persoana isi are sediul activitatii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix al persoanei care primeste serviciile. În absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabila care primeste aceste servicii isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita.
(3) Locul de prestare a serviciilor catre o persoana neimpozabila este locul unde prestatorul isi are stabilit sediul activitatii sale economice. Daca serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat in alt loc decat locul in care persoana impozabila si-a stabilit sediul activitatii economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix. În absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita."

Intereseaza daca beneficiarul este platitor de tva sau nu. Pt platitori se aplica alin 2 iar pt neplatitori alin 3.

Exista si unele exceptii prezentate la alin 5 al aceluiasi articol.

In cazul prezentat la alin 5:
"e) locul unde beneficiarul este stabilit sau isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita, daca respectivul beneficiar este o persoana neimpozabila care este stabilita sau isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita in afara Comunitatii, in cazul urmatoarelor servicii:
11. serviciile furnizate pe cale electronica. În cazul serviciilor furnizate pe cale electronica, prestate de o persoana care isi are sediul activitatii economice in afara Comunitatii sau care detine un sediu fix in afara Comunitatii de la care serviciile sunt prestate sau care, in absenta unui sediu al activitatii economice sau a unui sediu fix, isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita in afara Comunitatii, catre o persoana neimpozabila care este stabilita, are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita in Romania, se considera ca locul prestarii este in Romania;"

V-am prezentat la modul general prevederile codului fiscal fara insa a va putea raspunde in acest moment la problema. Nu sunt inca convinsa ca am inteles si nu vreau sa va induc in eroare.

pct.13, al.10 din hg 1620/2009,se refera la obligativitatea comunicarii codului valid de tva pt.a dovedi ca beneficiarul este o pers.impozabila si ca locul prestarii este locul unde isi are stabilit sediul acesta.
Raspunsul meu nu este deloc gresit.

Persoana impozabila este persoana care desfasoara, de o maniera independenta si indiferent de loc, activitati economice (art. 127 alin. 1 din Codul fiscal). Calitatea de persoana impozabila nu este data de inregistrarea in scopuri de TVA.
In speta prezentata nu se poate aplica exceptia de la art. 133 alin 5 deoarece aceasta se aplica numai in cazul in care beneficiarul este persoana neimpozabila.
Beneficiarul fiind o societate comerciala, acesta este considerat persoana impozabila (indiferent daca este sau nu inregistrat in scopuri de TVA).

Referitor la prevederile pc. 13 alin. 10 din HG 1620/2006:
In cazul in care beneficiarul nu este inregistrat in scopuri de TVA, dar este persoana obligata la plata TVA, are obligatia ca inainte de a primi serviciile respective sa se inregistreze in scopuri de TVA pentru servicii intracomunitare . Acest cod trebuie prezentat furnizorului (a se vedea prevederile art. 135'1 si echivalentul acestui articol din Directiva 112).
pct.13, al.(9)din hg.1620/2009.........." Se considera ca prestatorul a actionat de buna credinta, in ceea ce priveste stabilirea faptului ca beneficiarul sau este o persoana impozabila, atunci cand a obtinut confirmarea validitatii codului de TVA atribuit beneficiarului sau de autoritatile fiscale din alt stat membru prin intermediul procedurilor de securitate existente la nivel comunitar. Daca beneficiarul, care este stabilit in alt stat membru decat Romania, nu comunica un cod valabil de TVA, si/sau prestatorul nu obtine confirmarea validitatii codului de TVA al clientului sau, se va considera ca prestarea de servicii este realizata catre o persoana neimpozabila, aplicandu-se celelalte reguli prevazute de art. 133, in functie de natura serviciului. "......... la ce refera acest paragraf din norme? multumesc