Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce grad de rudenie exista între un fiu dintr-o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce grad de rudenie exista între un fiu dintr-o căsătorie anterioara ...

Ce grad de rudenie exista între un fiu dintr-o căsătorie anterioara și actuala soție a tatălui sau, tatăl lui fiind acum recăsătorit? Sunt afini de gradul 1...?
Da, afini de gradul 1.

Art. 407. -

(1) Afinitatea este legătura dintre un soț și rudele celuilalt soț.

(2) Rudele soțului sunt, în aceeași linie și același grad, afinii celuilalt soț.

cum dvs sunteti ruda cu tatal de gradul 1, intre dvs si mama vitrega e afinitate de gradul 1.