avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce grad de rudenie exista între un fiu dintr-o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce grad de rudenie exista între un fiu dintr-o căsătorie anterioara ...

Ce grad de rudenie exista între un fiu dintr-o căsătorie anterioara și actuala soție a tatălui sau, tatăl lui fiind acum recăsătorit? Sunt afini de gradul 1...?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:07, 25 August 2020
Da, afini de gradul 1.

Art. 407. -

(1) Afinitatea este legătura dintre un soț și rudele celuilalt soț.


(2) Rudele soțului sunt, în aceeași linie și același grad, afinii celuilalt soț.

cum dvs sunteti ruda cu tatal de gradul 1, intre dvs si mama vitrega e afinitate de gradul 1.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii casatorie bavo bavo buna ziua! va rog sa imi spuneti daca din punct de vedere al codului civil ma pot casatori cu sora sotiei fratelui meu:din cate am citit art 407 noul cod civil ... (vezi toată discuția)
Fiica vitrega poate fi martor in proces civil? Gabriela_C Gabriela_C Fiica vitrega (casatorit legal cu mama sa) poate fi martor in proces civil de plangere contraventionala? (vezi toată discuția)
Zile libere deces socru alexj17 alexj17 Bună ziua, Vă rog să imi spuneţi dacă la personalul contractual dintr-o instituţie publică se pot acorda zile libere pentru evenimente familiale ... (vezi toată discuția)