Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua. In data de 13.02.2014 am luat un credit in ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua. In data de 13.02.2014 am luat un credit in valoare ...

Buna ziua.
In data de 13.02.2014 am luat un credit in valoare de 2250 Lei pe o perioada de 73 de saptamani. Sold final credit: 4644.60 Lei. Am achitat o rata de 63.63 Lei saptamanal.
In data de 01.03.2020 am plecat la munca in Germania si m-am intors inapoi in Romania pe data de 10.08.2020. Am fost la o banca sa fac o simulare pentru a accesa un credit de nevoi personale. In urma simularii creditul a fost respins pe motiv de client rau platinic. Am obtinut datele necesare referitor la compania de creditare care m-a raportat ca si client rau platnic in Biroul de Credit si am luat legatura cu aceasta. Compania de creditare mi-a comunicat ca suma totala datorata este de 3903.80 lei, suma pe care vroiam sa o platesc catre compania de creditare prin transfer bancar. Compania de creditare mi-a comunicat ca acest lucru nu este posibil deoarece dosarul a fost vandut catre o companie de recuperi creante si sa iau legatura cu acestia pentru rezolvarea platii mai sus mentionata. Compania de creditare sustine ca au fost trimise somatii de plata de catre firma de recuperari creante in data de 07.03.2019 / 01.07.2019 / 02.09.2019 iar ultima 02.12.2019, somatii pe care nu avea cine sa le vada deoarece nu era nimeni la adresa de domiciliu.
Intrebarea este cum pot sa rezolv problema cu suma de 3903.80 lei si sa fiu scos din Biroul de Credit ca si client rau platnic pentru a putea accesa simularea facuta intial pentru creditul de nevoi personale (banca unde am facut simularea zice ca imi acorda creditul daca nu mai apar in Biroul de Credit ca client rau platnic).
Am inteles ca datoria se prescrie in termen de 3 ani. Daca ultima somatie a fost pe 02.12.2019 sa prelungit termenul de executare silita? Pot cere companiei de creditare stergerea din Biroul de Credit avand in vedere ca creanta a fost vanduta catre o firma de recuperari debite?
Care este modalitatea de rezolvare a problemei pe care o am si care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac pentru a stinge orice datorie si sa fiu sters din Biroul de Credit.
Din Biroul de credit nu veti fi sters acum, platiti datoria ca executarea sa se inchida. Datele din biroul de credit se vor sterge dupa 4 ani.