Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sanctiune administrator fara atestat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sanctiune administrator fara atestat

Care este sanctiunea pentru asociatia de proprietari sau persoana angajata in functia de administrator in cazul in care nu are atestat desi este angajata ca administrator deja de cateva luni ?
Amenda minima de 5000 RON, conform art. 102 din legea 196/2018.
Pentru asociatie sau administrator?
Administratorul, asociatia ia 2500, pe care-i va repartiza persoanei/persoanelor vinovate din conducerea asociatiei.
latka, moderator
Chiar sunteti oameni seriosi?
Dar din ce cauza nu are atestat? Ce este acest atestat, vre-un document care-i permite omului dvs. sa lucreze cu 400.000 volti? Sa faca traduceri autorizate? Sa mearga pe sarma?
Deci omul este scolarizat, adica calificat, intelegeti, este calificat, are patalama la mana, in schimb, onor Primaria locala nu a organizat si o sesiune (sau cum s-o mai fi chemand) de eliberare a atestatelor pentru ingrata functie de administrator de imobile (pardon, administrator de condominii). Ei si? Presedintele as. prop. sa ia legatura cu primaria sa se informeze cand se tine acea sesiune si-l obliga pe nea caisa sa mearga sa se inscrie si sa-si ia atestatul...
Nu mai sariti la cap, asa cu miile, ca nu-i frumos !