Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, soția mea a rămas fără serviciu și ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, soția mea a rămas fără serviciu și vreau să ...

Bună ziua, soția mea a rămas fără serviciu și vreau să o iau în întreținere. Lichidarea cu firma la care a muncit a fost făcută în data de 17.08.2020. Când pot să fac cerere la angajatorul meu să o iau în întreținere?
Pana la 17.11.2020 ,sotia dvs mai este inca asigurata in sistemul de sanatate publica ... incepand cu aceasta data o puteti lua ca si coasigurata.

Legea nr. 95/2006
art.267
(2) Pentru persoanele care realizează veniturile prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, calitatea de asigurat încetează în termen de 3 luni de la data încetării raporturilor de muncă/serviciu.
....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă mulțumesc!