Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ieri am facut o mare greseala. Am gasit un anunt pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ieri am facut o mare greseala. Am gasit un anunt pe olx cu un ...

Ieri am facut o mare greseala. Am gasit un anunt pe olx cu un telefon si era din alt oras. Tipii mi-au spus ca sunt firma, mai exact bsg amanet si nu pot trimite decat cu plata online inainte. Am pus 4500 ron in contul dat de ei si mi-au spus ca o sa puna telefonul prin curier azi si o sa imi dea un awb. Azi cand am intrebat de awb nu au mai raspuns. Sun pe acel numar si nu raspunde nimeni. Ce pot face in aceasta situatie ? Merg la politie ? Anunturile inca mai sunt pe olx iar acel numar suna dar nu mai raspunde nimeni. Aici este contul de olx al dansilor [ link extern ]
Va rog mult sa ma ajutati
Dati mesaj, cereti nr awb si termen de raspuns scurt. V-au dat factura, ceva? Cine era titularul contului?

mariuspisica28 a scris:

Ieri am facut o mare greseala. Am gasit un anunt pe olx cu un telefon si era din alt oras. Tipii mi-au spus ca sunt firma, mai exact bsg amanet si nu pot trimite decat cu plata online inainte. Am pus 4500 ron in contul dat de ei si mi-au spus ca o sa puna telefonul prin curier azi si o sa imi dea un awb. Azi cand am intrebat de awb nu au mai raspuns. Sun pe acel numar si nu raspunde nimeni. Ce pot face in aceasta situatie ? Merg la politie ? Anunturile inca mai sunt pe olx iar acel numar suna dar nu mai raspunde nimeni. Aici este contul de olx al dansilor [ link extern ]
Va rog mult sa ma ajutati

Cristina Filimon, Avocat
Am primit un mail cu factura in care era trecut si ibanul firmei dansilor
Dacă nici azi nu vă răspund mergeți la poliție.

Daca situatia nu se rezolva amiabil si e vorba de rea-vointa din partea vanzatorului, e cazul sa contactezi politia. Ei au dreptul legal de a ne cere noua toate datele pe care le avem despre utilizatorul vizat si pot incepe o ancheta oficiala.

Poti sa mergi la sectia din zona ta sau sa depui o plangere online completand formularul acesta. (...)

Noi colaboram cu politia si raspundem la orice cerinta in maximum 48 de ore. De asemenea, odata ce suntem anuntati de situatie, incepem si noi o ancheta interna.

Anunțați și OLX:
[ link extern ]
Selectați-o, din subiecte, pe cea referitoare la înșelăciuni - Vreau să raportez o înșelăciune. Și niciodată, dar niciodată, nu mai trimiteți bani în avans când faceți astfel de cumpărături de platforme de vânzări. O firmă serioasă nu are astfel de pretenții. Și nici persoanele fizice care au ce vinde.
Emilika40, utilizator
Dacă nu răspund, la politie cu factra, contul olx și toate info pe care le detineti. Incercati sa le si spuneti sa raspunda, sa dea banii inapoi altfel mergeti la politie. Ati cautat firma? Exista?

mariuspisica28 a scris:

Am primit un mail cu factura in care era trecut si ibanul firmei dansilor

Exista firma, nu imi raspund le-am trimis mesaj ca ma duc la politie. Maine ma duc sa depun plangere