avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!Va deranjez cu o intrebare:tatal meu a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!Va deranjez cu o intrebare:tatal meu a decedat acum ...

Buna ziua!Va deranjez cu o intrebare:tatal meu a decedat acum 6 luni!Noi nu am primit instiintare de la notar ptr.mostenire?Parintii mei sunt propietari pe casa dar locul este concesionat de la primarie!Poate fi aceasta cauza???Iar tatal de cand traia a facut act cu uzufruct ptr.mama(in sensul ca nu are voie sa o dea nimeni afara dintr o camera).Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: EricAndrei , utilizator 13:42, 31 August 2020
Nu e obligatoriu sa primiti.
Notarul va citează doar cand ii este repartizata cauza dvs succesorala, la sesizarea Primăriei.
In cazul acesta noi unde trebuie sa ne adresam??

raluk0207 a scris:

Nu e obligatoriu sa primiti.
Notarul va citează doar cand ii este repartizata cauza dvs succesorala, la sesizarea Primăriei.

Va adresati dvs din proprie initiativa oricarui birou notarial doriti, din circumscriptia Judecatoriei unde tatal dvs a avut ultimul domiciliu.
Multumesc frumos!

raluk0207 a scris:

Va adresati dvs din proprie initiativa oricarui birou notarial doriti, din circumscriptia Judecatoriei unde tatal dvs a avut ultimul domiciliu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune SOFRAN SOFRAN Buna ziua, In noiembrie 2016, a decedat tatal meu, ca si mostenitori este mama mea, fratele meu si eu. In luna ianuarie 2017respectiv in data de 12.01.2017 ... (vezi toată discuția)
Succesiune întârziată 19 ani mariaburneci@yahoo.com mariaburneci@yahoo.com buna seara,as dori sa stiu ce acte am nevoie pt deschiderea succesiuni ,am doar certificatul de deces si sunt doar eu si sora singurii mostenitorii ,parintii ... (vezi toată discuția)
Competenta teritoriala a notarului bukinst bukinst In situatia dezbaterii unei succesiuni, decedatul avand domiciliul intr-o localitate rurala aflata la egala distanta de 3 orase in care se gaseste un birou ... (vezi toată discuția)